Stirilkinolin-kalkon hibriti bileşiklerin spektroskopik özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
Theorecital examination of spectroscopic properties of styrylkinoline- chalcone hybrid compounds
- Tez No: 886169
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR TUNAY TAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çağımızda, albeni, madde ve malzeme tüketiminde, en önemli etken olarak ortaya çıkmıştır. Albeni, görüntüye dayalı tüketimin temelini oluşturmaktadır. Madde ve malzemenin albeni özelliğinde en önemli yeri, madde ve malzemenin rengi almaktadır. Günümüzde en yaygın olarak ta renkli madde ve malzeme üretiminde azo boyar maddeler kullanılmaktadır. Tüketime sunulan tüm madde ve malzemelerin renklendirilmesinde, boyar maddeler yaygın olarak kullanılmaktadır. Azo boyar maddeler, mürekkep püskürtmeli yazıcılarda, elektro-optik aygıtlarda, simülasyon çalışmalarında, metalokromik indikatörlerde, fotokromik malzemelerde, foto duyarlaştırıcılarda, biyolojik medikal çalışmalarda, lazerlerde, sensörlerde, boya duyarlı güneş hücrelerinde, sıvı kristal ekranlarda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır [7]. Bu bileşikler, antifungal, antibakteriyel, antitumor, antioksidan gibi özellikleri ile farmakolojik ve medikal anlamda da oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır[7]. Bu bileşiklerin totomerlerinin olması ise onların oldukça iyi foto-fiziksel ve foto-kimyasal özelliklerinin olmasını açıklayabilir [7]. Aynı zamanda, Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) ve Hartee-Fock (HF) Yöntemine dayalı ab-initio simülasyon tekniğini kullanılarak yapılan teorik hesaplamalarda deneysel çalışmalarla birlikte literatüre katkıda bulunmuştur, azo boyar maddelerin yapısal ve titreşim özelliklerini çalışmak için HF ve DFT moleküler orbital yöntemini kullanmışlardır [8-9-10]. Son zamanlarda, Sener ve arkadaşları, pyrazole yapı (skeleton) içeren disazo boya sentezledi ve FT-IR, 1H-NMR ve 13C_NMR ile yapısını karakterize etti [11]. Yıldırım ve arkadaşları, disazo boya bazlı yeni kumarin serisi sentezlemiş ve bunların spektroskopik özellikleri deneysel ve teorik olarak Yıldırım ve arkadaşları tarafından araştırılmıştır [12]. Bu tezde yeni sentezlenecek olan monoazo boyar maddelerin DFT teorisi hesaplarıyla; sentezlenecek bileşiklerin yapısal, titreşim ve kimyasal kayma gibi spektroskopik özelliklerinin elde edilmesi, UV-soğurma spektrum ölçümlerini gerçekleştirip, DFT teorisi hesaplarıyla HOMO-LUMO enerjilerini elde edip sonuçlarını karşılaştırılması planlanmaktadır. Yeni Mono-Azo boyar madde bileşikleri PAÜ – FEF Kimya Bölümü laboratuarlarında sentezlenecek bazı spektrum analizleri gerçekleştirilecektir. Aynı zamanda, sentezlenecek bileşiklerin simülasyonu spektroskopik hesaplamaları kuantum hesaplama yöntemleri kullanılarak PAÜ – FEF Fizik Bölümü Malzeme Fiziği ve Simülasyon Laboratuarında gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
In our age, allure has emerged as the most important factor in the consumption of materials and materials. Albeni is the basis of image-based consumption. The most important place in the material and material appeal is the color of materials and materials. Today, azo dyestuffs are used most commonly in the production of colored materials and materials. Dyestuffs are widely used in the coloring of all materials and materials offered for consumption. Azo dyes are widely used in inkjet printers, electro-optical devices, simulation studies, metalochromic indicators, photochromic materials, photo-sensitizers, biological medical studies, lasers, sensors, dye-sensitive solar cells, liquid crystal displays [7]. These compounds are widely used in pharmacological and medical terms with their antifungal, antibacterial, antitumor and antioxidant properties [7]. The fact that these compounds have tautomers may explain their good photo-physical and photo-chemical properties. He also contributed to the literature along with experimental studies in the theoretical calculations using Density Functional Theory (DFT) and the ab-initio simulation technique based on the Hartee-Fock (HF) method. [8-9-10]. Recently, Sener and colleagues synthesized disazo dye containing pyrazole structure (skeleton) and characterized the structure with FT-IR, 1H-NMR and 13C_NMR [11]. Yildirim et al. Synthesized a new series of sandarins based on disazo dye and their spectroscopic properties were investigated experimentally and theoretically by Yıldırım et al. [12] In this thesis, with the DFT theory calculations of monoazo dyes which will be newly synthesized; It is planned to obtain spectroscopic properties of the compounds to be synthesized such as structural, vibration and chemical shifts. New Mono-Azo dyestuff compounds Some spectrum analyzes to be synthesized in PAU-FEF Chemistry Department laboratories will be carried out. At the same time, the spectroscopic calculations of the compounds to be synthesized will be carried out in the Physics and Material Physics and Simulation Laboratory of the Department of Physics by using quantum calculation methods.