Lived experiences of change: A multi-perspective exploration of EFL teacher identity during the time of hysteresis
Değişimin yaşanmış deneyimleri: Histeresis döneminde İngilizce öğretmeni mesleki kimliğinin çok perspektifli bir keşfi
  1. Tez No: 886170
  2. Yazar: YASEMİN SAĞLIK OKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖLÇÜ DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 404
Özet
Bu nitel çalışma, acil uzaktan öğretim (ERT) döneminde İngilizce öğretmenlerinin deneyimlerini ve öğretmen kimliği gelişimlerini araştırmaktadır. Araştırma, yorumlayıcı fenomenolojik analizi kullanarak“hysteresis döneminde İngilizce öğretmenlerinin mesleki kimliği”kavramının özünü bulmaya odaklanmıştır. Çalışma, İngilizce öğretmenlerinin mesleki kimlik yapılarının, COVID-19 salgını nedeniyle zorunlu hale gelen çevrimiçi eğitime geçiş gibi önemli bir süreçte hangi etkiler altında değişime uğradığını incelemektedir. Çalışmanın teorik alt yapısı, yabancı dil öğretmeni mesleki kimlik gelişimi ve Bourdieu'nun (1968) Alan Teorisi çerçeveleri harmanlanarak oluşturulmuştur. Çalışma, 2020-2021 akademik yılında Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde, çeşitli kariyer deneyimlerine sahip dokuz İngilizce öğretmeniyle yürütülmüştür. Çalışmaya katılan İngilizce öğretmenlerinin, acil uzaktan eğitim döneminde aktif rol almış olmaları ve bu deneyimleri üzerine derinlemesine düşünme becerilerine sahip olmaları temel ölçüt olarak belirlenmiştir. Veri toplama aşaması iki dönem boyunca sürmüş ve öğretmenler tarafından oluşturulan öğretim günlükleri, yarı yapılandırılmış mülakatlar, konsept haritaları, metafor çıkarma mülakatları ve odak grup mülakatları gibi çeşitli veri toplama araçlarından yararlanılmıştır. Nitel veri analizi aşamasında MAXQDA yazılımı kullanılmıştır. Bulgular öğretmenlerin bu dönüşümü nasıl yönettiklerini, Bourdieu'nun habitus, sermaye, alan ve histeresis döngüsü kullanarak yorumlanmıştır. Bu araştırma, özellikle çevrimiçi öğretim uygulamaları ve acil durumlar bağlamında İngilizce öğretmen kimliği gelişimi hakkında değerli yeni bilgiler sunmaktadır. Bulgular, İngilizce öğretmenlerini, müfredat tasarımcılarını, eğitim psikologlarını, eğitim programcılarını ve öğretmen eğitmenlerini bilgilendirebilir.
Özet (Çeviri)
This qualitative study investigates the lived experiences of EFL teachers and their teacher identity development during a period of emergency remote teaching (ERT). Utilizing interpretive phenomenological analysis, the research delves into the essence of“EFL teacher identity in hysteresis.”The study examines how teachers' identities are impacted by a significant disruption as in this case of the shift to online learning necessitated by COVID-19. The study integrates two theoretical frameworks: the language teacher identity framework and Bourdieu's Field Theory. This multi-theoretical approach seeks to leverage the synergy between these frameworks, offering a richer understanding of this complex phenomenon. The study was conducted at a state university in Türkiye during the 2020-2021 academic year, involving nine EFL instructors with diverse career experiences. Data was collected over two semesters using various tools including teaching journals, phenomenological interviews, concept maps, metaphor elicitation, and a focus group interview. For qualitative data analysis, MAXQDA software was operated. The investigation focuses on how language teachers construct their professional identities during a period of significant pedagogical change, such as the shift to online learning. Utilizing Bourdieu's concepts of habitus, capital, and field, along with the phenomenon of hysteresis cycle, the findings reveal how teachers navigate this transformation. This research offers valuable insights into EFL teacher identity development, particularly within online teaching practices and emergency conditions. The findings can inform EFL teachers, policymakers, curriculum designers, educational psychologists, and teacher trainers.