Bina inşaatlarında çalışanların toksik metal maruziyetlerinin değerlendirilmesi ve çalışanların bilgi düzeylerinin ölçülmesi
Assessment of toxic metal exposure among workers in building construction and measurement of workers' knowledge levels
- Tez No: 886173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VUGAR ALİ TÜRKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada bina inşaatları çalışanlarında toksik metal maruziyetinin belirlenmesi ve anket çalışmasıyla çalışanların bilgi düzeylerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız kapsamında Kocaeli İli sınırları içerisinde 12 farklı bina inşaatında, 81 kişiden saç ve idrar örneği alındı. Ayrıca 81 çalışanla yüz yüze anket çalışması yapıldı. Analizler indüktif eşleşmiş plazma kütle spektrometresinde (ICP-MS) yapıldı ve tüm veriler SPSS paket programı ile değerlendirildi. Çalışmaya dahil olan işçilerin ortalama Pb idrar düzeyleri 66,12±32,93 µg/L olarak bulunurken, 12 kişinin değerleri limitlerin çok üstünde bulundu. Ortalama Pb saç düzeyleri ise 4,17±2,00 µg/g olarak hesaplanırken, 31 kişinin değerleri limitlerin çok üstünde bulundu. Ortalama Hg saç düzeyleri 1,10±0,96 µg/g olarak hesaplanırken, 24 kişinin değerleri limitlerin çok üstünde bulundu. 4 kişide As saç düzeyleri yüksek bulundu. Ayrıca 12 kişide Cd, 4 kişide Co, 9 kişide Ni, 6 kişide Cr ve 2 kişide Al idrar düzeyleri limitlerin üstünde bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to determine toxic metal exposure among workers in building construction and to assess workers' knowledge levels through a survey. Within the scope of our study, hair and urine samples were collected from 81 individuals at 12 different building construction sites within the boundaries of Kocaeli Province. Additionally, face-to-face surveys were conducted with the 81 workers. Analyses were performed using inductively coupled plasma mass spectrometry (ICP-MS), and all data were evaluated using the SPSS package program. The average Pb urine levels of the workers included in the study were found to be 66.12±32.93 µg/L, with 12 individuals exceeding the limits. The average Pb hair levels were calculated as 4.17±2.00 µg/g, with 31 individuals exceeding the limits. The average Hg hair levels were calculated as 1.10±0.96 µg/g, with 24 individuals exceeding the limits. Elevated As hair levels were found in 4 individuals. Additionally, elevated Cd levels were found in 12 individuals, Co in 4 individuals, Ni in 9 individuals, Cr in 6 individuals, and Al in 2 individuals in terms of urine levels.