Kronik hemiplejik hastalarda uzaktan video takipli egzersiz programının üst ekstremite fonksiyonları ve günlük yaşam aktivitelerine etkisi
The effects of remote video tracking exercise program on upper extremity functions and activities of daily living in chronic hemiplegic patients, hasan kalyoncu university graduate education institute
  1. Tez No: 886172
  2. Yazar: HACER KARAKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ KOCAMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmanın amacı uzaktan video takipli olarak uygulanacak egzersizlerin kronik hemiplejik hastalarda üst ekstremite fonksiyonlarına ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkinliğinin araştırılmasıdır. Çalışmaya kronik hemiplejik 40 kişi alındı. Bu çalışmada hastalar basit randomizasyon yöntemi ile 2 gruba ayrıldı ve her grupta 20 kişi yer aldı. Grup 1 için üst ekstremite ve alt ekstremite kuvvetlendirme egzersizlerini içeren haftada üç gün 45-60 dakika 10 tekrar olmak üzere uzaktan video takipli egzersiz yöntemiyle tedavi öncesi ve sonrası değerlendirilerek 8 haftalık tedavi yapıldı. Grup 2 için aynı egzersizler klinik ortamda fizyoterapist eşliğinde olacak şekilde yapıldı. Uzaktan video takipli egzersiz grubu (Grup 1) ve egzersiz grubu (Grup 2) olarak ayrılan hastaların başlangıç ve 8. haftada değerlendirmeleri yapıldı. Bireylerin sosyodemografik bilgileri Sosyo-Demografik Form ile değerlendirildi. Vital bulguları takip etmek amacıyla Pulse Oksimetre ile Kalp atım Hızı (KH) değerleri ve Oksijen saturasyonu (SaO2) ölçüldü. Üst ekstremite spastisite değerlendirmesi için Modifiye Ashworth Skalası kullanıldı. Üst ekstremite fonksiyonelliğini değerlendirmek için Wolf Motor Fonksiyon Testi kullanıldı. Günlük yaşam aktivitelerini (GYA) değerlendirmek için Barthel GYA İndeksi kullanıldı. Motor iyileşme düzeyini değerlendirmek için Brunnstrom Evreleme Anketi kullanıldı. Tedavi yönteminin hasta açısından memnuniyetini değerlendirmek için Tedavi Memnuniyeti Sorgulama Anketi kullanıldı. Bulgular incelendiğinde günlük yaşam aktiviteleri, fonksiyonellik parametrelerinde her iki grup da artış olurken spastisite düzeylerinde azalma gözlendi (p0,05). Sonuç olarak kronik hemiplejik hastalarda Telerehabilitasyon, günlük yaşam aktivitelerini, üst ekstremite fonksiyonelliğini artırırken ve spastisite düzeylerini azalttığı görüldü. Bu çalışma Telerehabilitasyon' un, inme rehabilitasyonunda rehabilitasyon programlarına alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effectiveness of exercises to be applied with remote video monitoring on upper extremity functions and daily living activities in chronic hemiplegic patients. 40 patients with chronic hemiplegic were included in the study. In this study, the patients were divided into simple randomization into 2 groups and each group included 20 people. For group 1, the treatment was evaluated before and after the treatment with a remote video-monitored exercise method, including upper and lower extremity strengthening exercises, 45-60 minutes 10 repetitions three days a week. For group 2, the same exercises were done in a clinical setting in the presence of a physiotherapist. Patients who were divided into remote video-monitored exercise group (Group 1) and exercise group (Group 2) were evaluated at baseline and at 8 weeks. Sociodemographic information of the individuals were evaluated using the Socio-Demographic Form. Pulse Rate (PR) values and Oxygen saturation (SaO2) were measured using Pulse Oximetry to monitor vital signs. Modified Ashworth Scale was used for grading of upper extremity spasticity. Wolf Motor Function Test was used to evaluate upper extremity functionality. The Barthel ADL Index was used to evaluate activities of daily living (ADL). The Brunnstrom Staging Questionnaire was used to assess the level of motor recovery. The Treatment Satisfaction Questionnaire was used to assess patient satisfaction with the treatment method. When the findings were examined, an increase in daily living activities and functionality parameters was observed in both groups, while a decrease in spasticity levels was observed (p0.05). As a result, it was observed that tele-rehabilitation increased daily living activities, upper extremity functionality and decreased spasticity levels in chronic hemiplegic patients. This study showed that Telerehabilitation can be used as an alternative treatment method to rehabilitation programs in stroke rehabilitation.