Batı sinemasında doğu algısının şarkiyatçılık bağlamında değerlendirilmesi: Kalküta'nın çocukları film örneği
Consideration of eastern perception through western cinema in the context of orientalism: 'Born into brothels' documentary
  1. Tez No: 968006
  2. Yazar: ESMA KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN DİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Doğu ve Batı arasındaki ötekileştirici dil pek çok kültürel biçimde olduğu gibi sinemasal anlatılarda da görülmektedir. Söz konusu yansımaların kültürel ve tarihsel bağlamda izlediği bir serüven bulunmaktadır. Bu çalışmada geçmiş anlatılardan yola çıkılarak şarkiyatçı ideolojinin sinemadaki temsilleri ele alınmıştır. Batı'nın kendi dışındaki kültürlere karşı sergilediği tutum, kültürel emperyalizm çerçevesinden irdelenmiştir. Bu noktada İngiltere'nin eski sömürgesi olan Hindistan'ın sinemadaki temsillerine bakılmış Kalküta'nın Çocukları filmi göstergebilimsel yöntem ve söylem analizi ile incelenmiştir. Film endüstrisinin bir parçası olan ödüller de bu araştırmaya dâhil edilerek söylem üstünlüğü ve sinemanın nasıl bir ilişki içerisinde olduğu Batı-dışı toplumların üretim motivasyonlarıyla birlikte ele alınmıştır. Ortaya çıkan tabloda, yeni dünya standartlarına uygun kültürel bir sömürü şeklinin benimsendiği görülmüştür. Hindistan'ın temsilinde de incelendiği gibi kullanılan dil, tektipleştirici ve ötekileştirici bir yaklaşıma karşılık gelmektedir. Ekonomik sömürge sisteminin yerini alan bu yeni bakış, kültür üretimleri aracılığıyla dil ve göstergelere yerleşmiş durumda olup, Batı-dışı toplumların ayrıştırılmasına yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
The otherizing language between East and West is seen in cinematic narratives, as well as in other forms of cultural products. The reflections, in the cultural and historical context follow, come after an adventure. In this study, based on past narratives, the representations of orientalist ideology in cinema are discussed. The West's attitude towards cultures other than itself is examined within the scope of cultural imperialism. At this point, the cinematic representations of India, the former colony of England, were examined and the film“Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids”is analyzed by an instrumental method and discourse analysis. Reckoning the awards, which are part of the film industry, into this research; the relation between the superiority of discourse and cinema is discussed in conjunction with the production motivations of non-Western societies. The resulting picture shows the adoption of a cultural exploitation form in accordance with new world standards. As examined in the representation of India, the language used corresponds to a uniformist and otherising approach. This new view, which replaces the economic colonial system, is embedded in language and indicators through cultural productions.