Investigation of endocrine disrupting and obesogenic effects of several pharmaceuticals that are exposed in the early stages of life
Yaşamın erken dönemlerinde maruz kalınan bazı ilaçların endokrin bozucu ve obezojenik etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 886213
  2. Yazar: DENİZ BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDE GÜRER ORHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Gebelik sırasında da yarar/zarar dengesi gözetilerek reçelenen selektif serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) grubu ilaçların maternal ve neonatal güvenliği gittikçe artan bir endişe kaynağıdır. Bu çalışmada, gebelik sırasında sıklıkla reçete edilen sitalopram (CIT) ve sertralinin (SER) obezojenik etkileri in vitro adipojenez yöntemiyle, insan multipotent mezenkimal kök hücreleri (MKH'ler) ve 3T3-L1 fare preadiposit hücreleri kullanılarak araştırılmıştır. Çalışma kapsamında SSRI'ların obezojenik potansiyelinin araştırılmasında kullanılmak üzere MKH'ler kullanılarak yeni bir üç boyutlu model geliştirilmiştir. Bulgularımız, CIT ve SER'in neden olduğu fosfolipit ve lizozom homeostazının bozulması ile başlayan reaksiyon zincirinin, adiposit farklılaşmasının inhibisyonu ve adiposit fonksiyonun bozulmasıyla sonuçlandığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Selective serotonin reuptake inhibitors like citalopram (CIT) and sertraline (SER) are widely prescribed, even during pregnancy; however, concerns have been raised about their effects on weight gain. This study investigated whether CIT and SER interfere with the process of adipocyte differentiation, using human mesenchymal stem cells (MSCs) and 3T3-L1 murine preadipocyte cell line. A novel 3D model using MSCs was developed and characterized through transcriptomics analysis to improve the human relevance of the assay. Our findings suggest lysosomal dysfunction and disrupted lipid metabolism in mature adipocytes, leading to excessive lipid accumulation. Moreover, important adipogenic processes are inhibited, potentially leading to dysfunctional adipocytes, which might have implications for the maintenance of a healthy metabolic balance.