Temel analiz yöntemi ile BİST-100 demir çelik sektörü üzerine bir araştırma
A research on BİST-100 iron steel industry by fundamental analysis method
- Tez No: 886214
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme, Muhasebe ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez, temel analiz yöntemi kullanılarak Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören İzmir Demir Çelik Sanayi şirketi üzerine bir araştırmayı konu almaktadır. Temel analiz, bir şirketin finansal durumu, yönetimi, endüstri konumu ve genel ekonomik koşullar gibi faktörlere odaklanarak hisse senedi değerlemesi yapma yöntemidir. İzmir Demir Çelik Sanayi şirketi, metal ana sanayi sektöründe faaliyet gösteren ve BIST-100 endeksinde yer alan bir şirkettir. Çalışmanın temel hedefi, İzmir Demir Çelik Sanayi şirketinin temel analizini gerçekleştirerek, şirketin finansal sağlığını, operasyonel performansını ve gelecekteki potansiyelini değerlendirmektir. Araştırma, şirketin mali tablolarının detaylı incelenmesini, sektörel analizi, rekabet ortamının değerlendirilmesini ve şirketin stratejik yönetim politikalarının ele alınmasını içerecektir. Temel analiz yöntemleri aracılığıyla İzmir Demir Çelik Sanayi şirketinin değerlendirmesi, finansal oranlar, gelir tablosu ve bilanço analizi gibi temel finansal göstergelerin kullanılmasıyla gerçekleştirilecektir. Ayrıca, sektörel eğilimler, piyasa koşulları ve makroekonomik faktörler de dikkate alınarak şirketin gelecekteki performans potansiyeli tahmin edilecektir. Bu tez, yatırımcıların ve finans uzmanlarının İzmir Demir Çelik Sanayi şirketinin hisse senedi performansını anlamalarına ve değerlendirmelerine yardımcı olmak amacıyla temel analiz yöntemini uygulamaktadır. Ayrıca, metal ana sanayi sektöründe faaliyet gösteren diğer şirketlere benzer analitik yöntemlerin uygulanması için bir temel sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on a research study conducted using the fundamental analysis method on İzmir Demir Çelik Sanayi, a company traded on the Borsa Istanbul (BIST). Fundamental analysis is a method of evaluating stocks by focusing on factors such as a company's financial condition, management, industry position, and overall economic conditions. İzmir Demir Çelik Sanayi operates in the metal primary industry sector and is listed on the BIST-100 index. The primary objective of the study is to conduct a fundamental analysis of İzmir Demir Çelik Sanayi, evaluating the company's financial health, operational performance, and future potential. The research will involve a detailed examination of the company's financial statements, industry analysis, assessment of the competitive environment, and an exploration of the company's strategic management policies. The evaluation of İzmir Demir Çelik Sanayi company through fundamental analysis methods will be conducted using key financial indicators such as financial ratios, income statement, and balance sheet analysis. Additionally, considering sectoral trends, market conditions, and macroeconomic factors, the future performance potential of the company will be predicted. This thesis applies fundamental analysis methods with the aim of assisting investors and financial professionals in understanding and assessing the stock performance of İzmir Demir Çelik Sanayi. Furthermore, it seeks to provide a foundation for applying similar analytical methods to other companies operating in the metal primary industry sector.