Biyoaktif cam içeren diş macunlarının diş rengindeki restoratif materyaller üzerinde biyofilm oluşumuna etkisi
Effects of toothpastes containing bioactive glasses on biofilm formation on different tooth-colored restorative materials
- Tez No: 886218
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ERGÜCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada, farklı biyoaktif cam içerikli iki farklı diş macununun Sensodyne Onarım ve Koruma (S) ve BioMin-F (B) , diş rengindeki restoratif materyaller, OptiShade nanohibrit üniversal kompozit (OK), Ketac Molar Easymix geleneksel cam iyonomer siman (KMC), EQUIA Forte HT Fil cam hibrit restoratif material (EF), ACTIVA BioACTIVE RESTORATIVE rezin modifiye cam iyonomer siman (AB) ve ACTIVA PRONTO akıcı kıvamlı biyoaktif kompozit (AP) ve sığır dişi minesi (SD) üzerinde biyofilm oluşumu ve oluşan biyofilmi uzaklaştırma üzerine etkisini in-vitro olarak incelemek amaçlandı. Tüm materyaller ve sığır dişi minesinden 78'er adet 8mm çapında ve 2mm yüksekliğinde diskler hazırlandı. Hazırlanan diskler 24 saat boyunca Streptococcus mutans besi yerinde biyofilm oluşması için tutuldu. Diskler, bakteri adezyonu öncesi fırçalama ve bakteri adezyonu sonrası fırçalama yapılmak üzere gruplara ayrıldı. Hazırlanan diskler 1:2 oranında hazırlanan diş macunu bulamaçları ve distile su (D) ile fırçalanmak üzere tekrardan gruplandırıldı. Tüm gruplara canlı bakteri adezyonu tespit edebilmek için MTT testi ve bakteri kolonizasyonunu tespit etmek için koloni sayımı yapıldı. Ayrıca bakteri adezyonu sonrası fırçalama yapılan örnekler üzerinde koloni oluşumunu izlemek için birer örnek seçilerek SEM incelemesi yapıldı. Bu çalışmanın istatistiksel analizinde gruplar arası karşılaştırma için Tukey HSD testi uygulandı. Bakteri adezyonu öncesi fırçalama yapılan örnekler arasında istatistiksel olarak p=0.00
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of two different toothpaste containing various bioactive glass contents, Sensodyne Repair and Protect (S) and BioMin-F (B), on biofilm formation and removal on different restorative dental materials, OptiShade nanohybrid universal composite (OK), Ketac Molar Easymix conventional glass ionomer cement (KMC), EQUIA Forte HT glass hybrid restorative material (EF), ACTIVA BioACTIVE RESTORATIVE resin-modified glass ionomer cement (AB), ACTIVA PRONTO flowable bioactive composite (AP), and bovine tooth enamel (SD) in vitro. Discs of 8mm diameter and 2mm height were prepared from all materials and bovine tooth enamel, totaling 78 discs each. The prepared discs were incubated for 24 hours in Streptococcus mutans culture medium to allow biofilm formation. The discs were divided into groups for brushing before and after bacterial adhesion. They were then regrouped for brushing with toothpaste slurries prepared at a 1:2 ratio and distilled water (D). All groups were subjected to the MTT assay to detect live bacterial adhesion and colony counting to identify bacterial colonization. Furthermore, SEM analysis was conducted on selected samples after brushing post-bacterial adhesion to observe colony formation. The statistical analysis of this study involved comparing groups using the Tukey HSD test. Before brushing for bacterial adhesion, statistically significant results at p=0.00