Polikistik over sendromlu üreme yaşındaki kafınlarda serum anti-mülletian hormon konsantrasyonlarının değerlendirilmesi: Vücut kitle endeksinin etkileri
Evaluation of serum anti-mullerian hormone concentrations in women of reproductive age with polycystic ovarian syndrome: The effect of body mass index
- Tez No: 886245
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Polikisitik over sendromu ,üreme çağındaki kadınlari etkileyen en yaygın endokrin hastalıklardan biridir.PKOS ile obezite arasındaki kesin bağlantı bilinmemektedir.Ancak çalışmalar ,kilo alımının PKOS üzerindeki etkilerine aracılık edebilecek çeşitli mekanizmaların olduğunu göstermiştır.ayrıca obezite ve PKOS arasındaki kompleks ilişki de ele alınmıştır.obeziteninin ,PKOS'lu kafınlarda görülen hormonal dengesizlikleri ve infertiliteyi etkilediği bilinmektedir.Bu çalışmada obez ve obez olmayan PKOS'lu kadınlarda serum AMH ve diğer hormonal parametrelerin incelenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome is one of the most common endocrine diseases affecting women of reproductive age. The exact link between PCOS and obesity is unknown. However, studies have shown that there are various mechanisms that may mediate the effects of weight gain on PCOS. The complex relationship between obesity and PCOS has also been addressed. It is known to affect hormonal imbalances and infertility seen in women with PCOS. This study aimed to examine serum AMH and other hormonal parameters in obese and non-obese women with PCOS.