Alzheimer demansı tanılı bireylerin farklı evrelere özgü dil becerilerinin araştırılması
Investigation of language skills of individuals with Alzheimer's dementia specific to different stages
  1. Tez No: 886246
  2. Yazar: EMİNE BEYZA ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA SELVİ BALO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Demans tipleri içerisinde en sık görülen Alzheimer tipi demansta, yapı hasarı sonucunda iletişim güçlükleri görülebilir. Nörodejeneratif bir hastalık olan Alzheimer Demansının hastalığın ilerleyen aşamalarında farklı dil ve konuşma özellikleri sergileyebileceği bilinmekle birlikte ulusal alanyazında farklı evrelere özgü dil profillerinin ortaya konduğu bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu motivasyondan hareketle, mevcut araştırmanın amacı Türkçe konuşan Alzheimer Demansı tanılı bireylerin Alzheimer Demansının farklı evrelerinde görülen dilsel özelliklerinin betimlenmesidir. Bu bağlamda çalışmaya 12 kadın, 12 erkek olmak üzere toplamda 24 Alzheimer Demansı tanılı birey ve 24 sağlıklı yaşlı kontrol grubu dahil edilmiştir (12 K, 12 E). Hafif, orta ve ileri Alzheimer evrelerine sahip katılımcılara Hafızanı Test Et- Türkçe (TYM-TR) ve Afazi Dil Değerlendirme Testi (ADD) uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 24 paket programı aralığıyla analiz edilmiş olup hem grup içi hem de gruplar arası karşılaştırmalar için uygun istatistiksel analiz yöntemleri seçilerek tüm analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışma bulguları, Alzheimer tanılı bireylerin sağlıklı bireylerden daha düşük puanlar aldığını, Alzheimer tanılı bireylerin TYM-TR ve ADD test puanları arasında bir korelasyon olduğunu göstermiştir. Buna göre, katılımcıların evreleri ilerledikçe testlerden aldıkları puanlar düşmektedir. Yürütülen bu tez çalışması, klinikte Alzheimer tanılı bireyleri değerlendiren ve terapilerini yürüten terapistler için bir kaynak niteliğinde olup ileriki çalışmalar için Alzheimer tanılı bireylerin uygun terapi yaklaşımları ve süreleri ile yürütülen terapilerinden elde edilen kazançların araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In Alzheimer's type dementia, the most common type of dementia, language disorders resembling aphasia are observed as a result of structural damage. Since it is a progressive disease, it is thought that different language and speech characteristics will be observed at different stages. Determination of these speech and language characteristics has an important place for speech-language pathologists who work or want to work with individuals with Alzheimer's Dementia to recognize Alzheimer's Dementia and create an intervention program. The aim of this study is to determine the language skills seen in different stages of Alzheimer's Dementia. In this context, 24 participants with Alzheimer's Dementia and 24 healthy elderly participants were administered the Test Your Memory-Turkish (TYMTR) and Aphasia Language Assessment (ADD) Test. Of the participants with Alzheimer's Dementia, 4 had mild stage, 10 had moderate stage and 10 had severe stage Alzheimer's Dementia. The data obtained as a result of the application were statistically analyzed. When the findings were analyzed, the TYM-TR and ADD scores of the participants with Alzheimer's Dementia were lower than the scores of healthy elderly participants. There is a correlation between the TYM-TR and ADD scores of the participants.It can be said that language skills are affected after dementia.As the severity stages of the participants with Alzheimer's Dementia increased, there was a continuous decrease in all subtest scores of the ADD test except the Writing subtest. Language domains were most severely affected in severe stage Alzheimer's Dementia.Auditory Comprehension, Naming, Reading, Grammar and Verbal Actions skills were affected more than Spontaneous Speaking, Repetition and Writing skills in individuals with Alzheimer's Dementia.