1968-2018 yılları arasında sosyal bilgiler öğretim programları ve ders kitaplarında tarih içeriğinin incelenmesi
Investigation of historical content in social studies teaching programs and textbooks between 1968-2018
- Tez No: 886251
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, 1968-2018 yılları arasında yayınlanan sosyal bilgiler öğretim programlarında yer alan tarih içeriğinin değişim sürecinin incelenmesidir. Bir nitel araştırma yöntemi olan doküman incelemesine göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Talim ve Terbiye Kurulu kararları ile 1968-2018 yılları arasında yayınlanan Tebliğler Dergisi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda“Sosyal Bilgiler”ve“İnkılap Tarihi”içerisinde verilen tarih konu başlıkları yıllar içerisinde aynı kaldığı, konu başlıklarında bazı dönemler ekleme ve çıkarmalar yapıldığı, bu eklemlerin ve çıkarmaların daha çok milliyetçi bir çerçevede gerçekleştiği anlaşılmıştır. Amaç ve kazanımların ilk programdan son programa bir azalma eğiliminde olduğu, program ve ders kitapları son yayımlanan programlarda benzer bir çizgide olduğu, 2000'li yıllar öncesinde farklılaştığı zamanalar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; It is an examination of the change process of history subjects included in social studies curriculum published between 1968 and 2018. It was carried out according to document analysis, which is a qualitative research method. The Journal of Announcements, published between 1968 and 2018 with the decisions of the Board of Education and Discipline, was used as a data collection tool in the research. The data obtained as a result of the research were analyzed with the descriptive analysis technique. As a result of the research, it was understood that the history subject headings given in Social Studies and History of Revolution remained the same over the years, and that some additions and deletions were made in the subject headings in some periods, and these additions and deletions were mostly realized within a nationalist framework. It was concluded that the objectives and achievements tended to decrease from the first program to the last program, the program and textbooks were in a similar line in the last published programs, and there were times when they differed before the 2000s.