2017 anayasa değişikliklerine göre yeni hükümet sistemi
New government system acording to the 2017 constitutional amendents
- Tez No: 886250
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR DİNÇŞAHİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Anayasanın gerekliliği; toplumları oluşturan bireylerin bir arada yaşamlarını ve ekonomik sosyal faaliyetlerinin devamlılığını sağlayıp sürdürebilmeleri için ortak bir antlaşma/uzlaşma metnine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda tarihsel süreç olarak uzlaşma ve antlaşma metinleri hazırlanmıştır. İlk yazılı metinler Antik Yunan, Mısır, Mezopotamya toplumlarında görülmüştür. Bu metinler halkın yönetim şeklini belli bir kurala bağladıkları ve bu kurallar çerçevesinde yönetimin sağlandığı görülmüştür. Bu tarihi gelişim evrelerinden sonra çeşitli toplumlarda da bu şekilde metinler yer almıştır. Bizde ise 3 Kasım 1839'da Tanzimat Fermanıyla kendini gösterir. Tanzimat Fermanı tam bir anayasa olarak algılanamaz. Daha çok insan hak ve ödevlerinden bahsetmektedir. Osmanlı Devleti'nde ilk anayasa taslağı 1876 Kanun-İ Esasi ile başlar, 1900'lü yıllardan sonra ilk anayasa 1921'de yazılmış ilk ve tek yumuşak bir anayasadır. 1924 anayasası ise ilk sert anayasadır. 1961 anayasası ilk darbe anayasasıdır ve insan hak ve hürriyetlerinde kısıtlamalar vardır. 1982 anayasası da ikinci sert anayasadır ve ikinci askeri darbe ürünü olan bu anayasa daha katıdır. Bundan sonraki anayasalar kısmen değişiklikler göstermektedir. 2017 referandum (halk oylamasında) değişen yönetim sistemiyle Türk Tipi Başkanlık Sistemine geçiş olmuş ve anayasa yeniden düzenlenmiştir. Bu sistemin avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Ülkemizde 16 Nisan 2017 günü sandığa gidilerek söz konusu Kanun hakkında“Evet”oyu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The necessity of a constitution stems from the need for a common agreement or compromise document to ensure the continuity of the lives and economic-social activities of individuals forming societies. In this context, historical processes have led to the preparation of such agreement and compromise documents. The first written texts appeared in Ancient Greek, Egyptian, and Mesopotamian societies. These texts established the governance rules for the people, ensuring management within these rules. Following these historical development stages, similar documents appeared in various societies. In our case, it first manifested on November 3, 1839, with the Tanzimat Edict. The Tanzimat Edict cannot be perceived as a complete constitution; it mainly addresses human rights and duties. The first constitutional draft in the Ottoman Empire began with the 1876 Kanun-ı Esasi. After the 1900s, the first constitution was written in 1921, which is the first and only flexible constitution. The 1924 constitution is the first rigid constitution. The 1961 constitution is the first coup constitution, with restrictions on human rights and freedoms. The 1982 constitution is the second rigid constitution, the product of the second military coup, and is more stringent. Subsequent constitutions have shown partial changes. With the 2017 referendum (popular vote), the governing system was changed, transitioning to the Turkish-style Presidential System, and the constitution was reorganized. This system has both advantages and disadvantages. On April 16, 2017, in our country, a“Yes”vote was cast regarding the said law through a referendum.