Kariyer geliştirme ile psikolojik sözleşme arasındaki ilişkide bireysel özelliklerin düzenleyici rolü
The moderator role of individual characteristics in the relationship between career development and psychological contract
- Tez No: 886254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YAŞAR UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı işverenlerin/kurumların çalışanlarına sağladıkları kariyer geliştirme olanaklarının bireylerin psikolojik sözleşmeleri üzerinde nasıl bir etkisinin olduğunu ve bu etkide demografik özelliklerin düzenleyici rolünün olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın kavramsal çerçeve kısmında kariyer geliştirme ve psikolojik sözleşme kavramları ele alınmıştır. Araştırmanın modeli ile geliştirilen hipotezlerin test edilmesi için Ankara'da faaliyet gösteren bir kamu kurumunda farklı unvanlarda çalışan 376 kamu personeline kolayda örneklem yöntemiyle anket uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kariyer Geliştirme Ölçeği”ve“Psikolojik Sözleşme Ölçeği”kullanılmış olup kamu personellerinden elde edilen veriler SPSS 23.0 programı ile analiz edilmiştir. Yapılan araştırma sonucuna göre; kariyer geliştirmenin psikolojik sözleşmeyi anlamlı olarak etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca kariyer geliştirmenin alt boyutlarından kariyer danışmanlığının, kariyer planlamasının ve eğitimin, psikolojik sözleşmenin alt boyutlarından ilişkisel sözleşmeyi anlamlı olarak etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda kariyer geliştirmenin alt boyutu performansın, psikolojik sözleşmenin alt boyutu işlemsel sözleşmeyi anlamlı olarak etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine how the career development opportunities provided by employers/organizations to their employees affect individuals' psychological contracts. Additionally, it aims to investigate whether demographic characteristics play a moderating role in this effect. In the conceptual framework part of the research, the concepts of career development and psychological contract were discussed. In order to test the hypotheses developed with the research model, a survey was applied to 376 public personnel working in different titles in a public institution operating in Ankara, using the convenience sampling method.“Career Development Scale”and“Psychological Contract Scale”were used as data collection tools in the research, and the data obtained from public personnel were analyzed with the SPSS 23.0 program. According to the results of the research; It has been determined that career development significantly affects the psychological contract. In addition, it was found that career counseling, career planning and education, which are the sub-dimensions of career development, significantly affect the relational contract, which is the sub-dimension of the psychological contract. At the same time, it was determined that performance, the sub-dimension of career development, significantly affected the transactional contract, the sub-dimension of the psychological contract.