Catalpa Bignonioides bitkisinin farklı teknikler kullanarak sanat ve tasarım alanlarındaki uygulamaları
Applications of Catalpa Bignonioides plant in art and design using different techniques
- Tez No: 886264
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Düşünmek, tasarlamak, inşa etmek, sanat yapıtına dönüştürmek insanın varoluşunun göstergesidir. İçinde bulunulan zaman, mekan, durum ve olaylar bu varoluşun seyrini belirlemektedir. Değişen dünya koşulları, iklim şartları sanat ve tasarımı farklı bir boyuta taşımıştır. Ergonomik tasarımlar, dijital sanat gibi kavramlar ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte gerek sanatçılar gerekse tasarımcılar dünyadaki kaynak kıtlığı nedeniyle yeni çözüm yolları üretme yoluna gitmektedir. Bu düşünce doğrultusunda alternatif bir çözüm olabileceği düşünülen Catalpa Bignonioides isimli bitki ile sanat ve tasarım uygulamaları yapılmıştır. Uygulamalar öncesi sanat ve tasarım hakkında genel bir bilgi verilmiş, sanat eserinin özellikleri sıralanmış, tasarım ilke ve öğeleri açıklanmıştır. Bitkilerin, ağaçların sanat ve tasarım alanındaki kullanımları örneklendirilmiş, ağaçların yapısı ve Catalpa Bignonioides ağacının fizyolojik yapısı anlatılmış, Catalpa Bignonioides bitkisi ile yapılan araştırmalar derlenmiştir. Literatür çalışmaları ve doğal gözlemler sonucu oluşan Catalpa bitkisi ile ilgili edinilen bilgiler doğrultusunda, uygulama temelli bir çalışma olan“Evrensel”isimli koleksiyon oluşturulmuştur. Koleksiyonda yer alan ondört uygulamanın her birinde baskı, boyama, kompozit yapı, dokuma gibi birçok farklı teknik uygulanmıştır. Esin kaynaklarına ve özelliklerine göre ayrı ayrı isimlendirilen tasarımların ortak noktası Catalpa Bignonioides bitkisidir. Bir bitkinin sanat ve tasarım yolculuğu olan bu çalışmayla, Catalpa nezdinde tüm bitkilere dikkat çekilmek istenmiş, farklı disiplinlerin koordinasyonuyla bitkilerin tüm bölümlerinden çok yönlü ve üst düzey kullanımın mümkün olabileceği gösterilmeye çalışılmıştır. Tek bir ana malzeme kullanımı ile doğaya en az zarar veren, hatta doğaya tekrar dönebilen sanat ve tasarım uygulamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thinking, designing, building and turning it into a work of art are indicators of human existence. The current time, place, situation and events determine the course of this existence. Changing world conditions and climate conditions have taken art and design to a different dimension. Concepts such as ergonomic designs and digital art have emerged. However, both artists and designers are trying to find new solutions due to the scarcity of resources in the world. In line with this idea, art and design applications have been made with the plant named Catalpa Bignonioides, which is thought to be an alternative solution. Before the applications, general information about art and design was given, the features of the artwork were listed, and design principles and elements were explained. The uses of plants and trees in the field of art and design are exemplified, the structure of trees and the physiological structure of the Catalpa Bignonioides tree are explained, and the research done on the Catalpa Bignonioides plant is compiled. In line with the information obtained about the Catalpa plant as a result of literature studies and natural observations, a collection named“Universal”, which is an application-based study, was created. Many different techniques such as printing, dyeing, composite structure and weaving have been applied in each of the fourteen applications in the collection. The common point of the designs, which are named separately according to their source of inspiration and characteristics, is the Catalpa Bignonioides plant. With this work, which is the art and design journey of a plant, Catalpa wanted to draw attention to all plants and tried to show that versatile and high-level use of all parts of plants is possible with the coordination of different disciplines. By using a single main material, art and design applications that cause minimal damage to nature and even return to nature have been made.