İklim değişikliği ile mücadelede yerel yönetimler: Marmara Bölgesi'ndeki seçilmiş büyükşehirler ile küresel örneklerin karşılaştırmalı analizi
Local governments in combating climate change: comperative analysis of selected metropolitan cities in the Marmara Region and global examples
- Tez No: 886265
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
İstanbul, Kocaeli ve Bursa illerine ait iklim değişikliği eylem planları ile küresel ölçekte Paris, Barselona ve New York şehirlerinin iklim değişikliği eylem planlarında benimsenen politika ve stratejiler incelenerek, karşılaştırmalı analizleri yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi Büyükşehir Belediyesi statüsüne sahip, Marmara Bölgesi'nde yer alan, iklim değişikliği eylem planı ve gelişmişlik seviyesi incelemeleri doğrultusunda İstanbul, Bursa, Kocaeli illerine ek olarak küresel ölçekte Paris, Barselona ve New York şehirlerinden oluşmaktadır. Bu araştırmada verilerin toplanması adına doküman analizi yöntemi, verilerin analizinde ise içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Ayrıca sayısallaştırma ve haritalandırma işlemi için MAXQDA programından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The policies and strategies adopted in the climate change action plans of Istanbul, Kocaeli and Bursa provinces and the global climate change action plans of Paris, Barcelona and New York cities were examined and comparative analyses were made. The sample of the research consists of the cities of Istanbul, Bursa, Kocaeli, which have the status of Metropolitan Municipality and are located in the Marmara Region, in line with the climate change action plan and development level examinations, as well as the cities of Paris, Barcelona and New York on a global scale. In this research, document analysis method was used to collect data and content analysis technique was used to analyze the data. In addition, MAXQDA program was used for digitization and mapping processes.