Devlet konservatuvarlarının türk müziği birimlerinde eğitimi verilmekte olan tar çalgısının temel öğretimi üzerine bir yöntem önerisi
A method suggestion on the basic teaching of the tar instrument which is provided in Turkish music units of state conservatories
  1. Tez No: 886315
  2. Yazar: ADİL ORKUN UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ONER UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında tar çalgısının, Devlet Konservatuvarlarının Türk Müziği Birimlerindeki temel öğretimi üzerine yaklaşımlarda bulunulmuştur. Bu bağlamda; Türk Müziği Devlet Konservatuvarlarında tar eğitiminde yaygın olarak kullanılan üç metot incelenmiş olup, bu metotların öğretim süreci hakkında yorumlar yapılıp, metotların arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konulmuştur. Türk Müziği Devlet Konservatuvarlarında eğitimi verilmekte olan tar çalgısının temel öğretiminde yaşanan aksaklıklarla birlikte, öğrencilerin bu çalgıya uyum sağlama sürecinde yaşadığı zorluklar göze alınarak tespitler yapılmıştır. Öğrenci ve öğreticinin karşılaştıkları bu zorlukların üstesinden gelmek ve eğitim öğretim sürecini desteklemek adına bir yöntem önerisinde bulunulmuştur. Tezin ana eksenini oluşturan Tar çalgısının temel öğretimi hedefi üzerinden yola çıkılarak Türk müziği eğitimi alan öğrencilerin uyum sağlama sürecini destekleyici etütler yazılmış ve halk ezgileriyle pekiştirilmiştir. Alanda, konuyla ilgili yapılan ilk sistematik çalışma olması bakımından araştırma önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, approaches have been made on the basic teaching of the tar instrument in the Turkish Music Units of the State Conservatories. In this context; Three methods commonly used in tar education in Turkish Music State Conservatories were examined, comments were made about the teaching process of these methods, and the similarities and differences between the methods were revealed. Determinations were made taking into account the difficulties experienced by the students in the process of adapting to this instrument, as well as the disruptions experienced in the basic teaching of the tar instrument, which is taught at the State Conservatories of Turkish Music. A method has been suggested to overcome these difficulties faced by students and instructors and to support the education and training process. Based on the goal of basic teaching of the Tar instrument, which constitutes the main axis of the thesis, etudes were written to support the adaptation process of students studying Turkish music and reinforced with folk melodies. The research is considered important as it is the first systematic study on the subject in the field.