Stratejik yönetim duyarlılığı ve örgütsel performans arasındaki ilişki: Kamu kurumları örneği
The relationship between strategic management sensitivity and organizational performance: example of public institutions
- Tez No: 886316
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE SONGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışma stratejik yönetim duyarlılığının örgütsel performans ile ilişki durumunu belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya konu olan verilerin elde edilmesinde Türkiye'de stratejik plan hazırlayan kamu kurumlarında planların hazırlanmasında görev alan 58 yönetici ve 247 çalışanın anket cevaplarından istifade edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde yöneticilerin kendileri için belirlediği stratejik yönetim duyarlılık durumu ile çalışanların yöneticileri için belirlediği stratejik yönetim duyarlılık durumu karşılaştırıldığında yöneticilerin kendilerini daha duyarlı gördükleri gözlemlenmiştir. Bununla birlikte hem yöneticilerin kendilerinin belirlediği hem de çalışanların yöneticileri için belirlediği stratejik yönetim duyarlılığı ve örgütsel performans arasında anlamlı ve pozitif yönlü yüksek düzeyde ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmada aynı zamanda yönetici ve çalışanların verileri birleştirildiğinde stratejik yönetim duyarlılığı ile örgütsel performans arasında anlamlı ve pozitif yönlü yüksek düzeyde ilişki olduğu ve yöneticilerin stratejik yönetim duyarlılığının örgütsel performansı etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the direction of the relationship between the organizational performance of the strategic management sensitivity. In order to obtain the data subject to the study, the questionnaire answers of 58 managers and 247 employees who took part in the preparation of the plans in public institutions that prepare the strategic plan in Turkey were used. As a result of the analyzes made, when the strategic management sensitivity status determined by the managers for themselves and the strategic management sensitivity status determined by the employees for their managers are compared, it has been observed that the managers consider themselves more sensitive. In addition, it was concluded that there is a significant and positive direction high level relationship between strategic management sensitivity and organizational performance, both determined by the managers themselves and determined by the employees for their managers. In the study, it was also determined that when the data of managers and employees were combined, there was a significant and positive high level relationship between strategic management sensitivity and organizational performance, and the strategic management sensitivity of managers affected organizational performance.