Unıversity of Washington ağrıyla ilişkili öz yeterlilik skalası kısa form: Türkçe versiyonunun geçerlik ve güvenirliği
Validity and reliability of the Turkish version of the University of Washington pain related self-efficacy scale short form
- Tez No: 886326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZKESKİN, DOÇ. DR. FATİH ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kronik muskuloskeletal ağrısı olan bireylerde University of Washington Ağrıyla İlişkili Öz Yeterlilik Skalası Kısa Form 'un (UWAİÖYS-KF) Türkçe versiyonunun geçerlik ve güvenirliğini araştırmaktı. Yöntem: Bu çalışma Medicana İnternational İzmir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniğine kronik muskuloskeletal ağrı şikayetiyle başvuran 154 birey ile gerçekleştirildi. UWAİÖYS-KF, Guillemin ve Beaton'un prosedürlerine göre Türkçeye çevrildi. Katılımcıların demografik ve klinik özellikleri sorgulandı. Olgular, UWAİÖYS-KF'in Türkçe versiyonu ile Vizüel Analog Skalası (VAS), Korku ve Kaçınma İnanışları Ölçeği (KKİÖ) ve EQ-5D-3L Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği anketlerini tamamladılar. İlk değerlendirmeden 10 gün sonra 34 kişilik bir gruptan UWAİÖYS-KF'yi ikinci kez yanıtlamaları istendi. İç tutarlılık Cronbach's a kullanılarak test edildi. Korelasyon, sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) ile belirlendi. Geçerlik, UWAİÖYS-KF ile VAS, Korku ve Kaçınma İnanışları Ölçeği ve EQ-5D- 3L Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği skorları arasındaki Pearson korelasyon katsayısı hesaplanarak değerlendirildi. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 41,4±14,5 yıl idi. Bireylerin kronik ağrı süresi 37,1±61,9 ay idi. Kronik ağrılı bölgesi bel olan 97, boyun olan ise 57 birey vardı. Anketin her bir maddesinin iç tutarlığının mükemmel (α>0,80) olduğu belirlendi. UWAİÖYS-KF toplam skoruna ait Cronbach Alfa değeri de 0,87 ile mükemmel düzeyde tutarlılık gösterdi. Anketin total skoruna ait ICC sınıf içi korelasyon katsayısının mükemmel (ICC>0,80) düzeyde olduğu saptandı. UWAİÖYS-KF anketine ait 1, 3 ve 5. maddelerin test tekrar test güvenirliği mükemmel düzeyde iken (ICC>0,80), madde 2 (ICC=0,769), 4 (ICC=0,780) ve 6'nın (ICC=0,738) ICC skorunun iyi düzeyde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was to investigate the validity and reliability of the Turkish version of the University of Washington Pain Related Self-Efficacy Scale Short Form (UWAİÖYS-KF) in individuals with chronic musculoskeletal pain. Methods: This study was conducted in the Physical Therapy and Rehabilitation Clinic of the Medicana International İzmir Hospital on 154 individuals who complained of chronic musculoskeletal pain. UWAİÖYS-KF was translated into Turkish according to the procedures of Guillemin and Beaton. Demographic and clinical characteristics of the individuals were recorded. Patients completed the Visual Analog Scale (VAS), Fear-Avoidance Beliefs Questionnaire, EQ-5D-3L Questionnaire, and the Turkish version of UWAİÖYS-KF. After the initial evaluation, a group of 34 people was asked to refill the UWAİÖYS-KF. Internal consistency was tested using Cronbach's coefficient. Correlation was determined by the Intraclass Correlation Coefficient (ICC). Validity was assessed by calculating the Pearson's correlation coefficient between the UWAİÖYS-KF and VAS, Fear- Avoidance Beliefs Questionnaire and EQ-5D-3L Questionnaire scores. Results: The mean age of the cases was 41,4±14,5 years. The mean chronic pain duration of the cases was 37,1±61,9 months. There were 97 individuals whose chronic pain area was the lumbar spine and 57 individuals whose chronic pain area was the cervical spine. The internal consistency of each questionnaire item was high (α>0,80). The Cronbach Alpha value of the UWAİÖYS-KF total score also showed high consistency with 0,87. The ICC intraclass correlation coefficient of the total score of the questionnaire was high (ICC>0,80). While the test-retest reliability of items 1,3 and 5 of the UWAİÖYS-KF survey is high (ICC>0,80), the ICC of items 2 (ICC=0,769), 4 (ICC=0,780) and 6 (ICC=0,738) were at a good level.