Genç erişkinlerde spirometri ile ekstradiyafragmatik solunum kaslarında yüzeyel elektromiyografinin karşılaştırılması
Comparison of spirometry and surface electromyography on extradiaphragmatic respiratory muscles in young adults
  1. Tez No: 886325
  2. Yazar: TANSU ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVİN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Spirometri; solunum hastalıklarının tanı ve takibi, tedaviye yanıt ve uygunluğun incelenmesi, pre-operatif değerlendirme ve bilimsel araştırmalarda kullanılan altın standart bir uygulamadır. Fakat; spirometrinin bazı hastalıkların teşhisinde yetersiz kalması, kullanım ve yorumlama eksikliği, hasta eğitimi ve eforuna bağlı olması gibi nedenlerle literatürde farklı yöntem arayışı ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda spirometriye alternatif veya kombine yöntem olarak kullanılabilecek ve uygulama kalitesini arttırmak üzere etkili olabileceğini öngördüğümüz bir araç olarak yüzeyel elektromiyografi (yEMG) seçilmiştir. Yüzeyel EMG; kas fonksiyonlarının elektriksel aktivitesinin kaydedilmesiyle değerlendirilmesini sağlayan non-invaziv bir metot olarak tanımlanmıştır. Hastalar tarafından daha kolay tolere edilebilmesi, solunum kas fonksiyonlarını inceleme ve rehabilitasyonda kullanılabilmesi, uygulama kolaylığı tercih edilme nedenlerinden birkaçı olarak sayılabilir. Literatürde solunum kaslarında yEMG çalışmaları büyük oranda yer almasına rağmen ekstradiyafragmatik kaslarda çalışmalar daha kısıtlı görünmektedir. Bunun yanı sıra yEMG uygulamaları için oluşturulmuş SENIAM protokolünde solunum kaslarına henüz yer verilmemiştir. Ekstradiyafragmatik kaslarda yEMG çalışmaları standartların oluşturulması ve uygulama kalitesinin artırılması açısından önem arz etmektedir. Buradan hareketle çalışmamızda spirometride zorlu vital kapasite manevrası (FVC) ölçümü sırasında ekstradiyafragmatik solunum kaslarından sternokleidomastoid (SCM) kasından yEMG sinyallerinin kaydedilmesi ve iki yöntemin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra ölçekler aracılığıyla katılımcıların depresyon, anksiyete ve fiziksel aktivite skorları ve sigara kullanım verileri solunum fonksiyonlarıyla ilişkisini görmek amacıyla değerlendirilmiştir. Sonuçlar spirometrik parametreler ile yEMG ilişkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığını gösterirken, sigara kullanımı ile yEMG'nin anlamlı negatif korelasyona ve fiziksel aktivite ile yEMG'nin anlamlı pozitif korelasyona sahip olduğunu gösterdi. Bu veriler ışığında spirometri ile yEMG ilişkisinin gösterilebilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Spirometry is the gold standard for diagnosing and monitoring respiratory diseases, assessing treatment response, pre-operative evaluations, and scientific research. However, spirometry has limitations in diagnosing certain diseases and depends on patient education and effort, leading to a search for alternative methods. In our study, we selected surface electromyography (sEMG) as a potential alternative or complementary tool to spirometry, anticipating it could improve application quality. Surface EMG, a non-invasive method, evaluates muscle functions by recording electrical activity. Its easier patient tolerance, ability to examine respiratory muscles, use in rehabilitation, and ease of application are key advantages. Although sEMG studies on respiratory muscles are common in the literature, studies on extradiaphragmatic muscles are limited. Additionally, the SENIAM protocol for sEMG applications has not yet included respiratory muscles. Standardizing sEMG studies on extradiaphragmatic muscles is essential for enhancing application quality. This study aimed to record sEMG signals from the sternocleidomastoid (SCM) muscle during the forced vital capacity (FVC) maneuver in spirometry and compare the two methods. Participants' depression, anxiety, physical activity scores, and smoking data were also evaluated to examine their relationship with respiratory functions. The results showed that the relationship between spirometric parameters and sEMG was not statistically significant. However, there was a significant negative correlation between smoking and sEMG and a significant positive correlation between physical activity and sEMG. These findings indicate the need for further studies to demonstrate the relationship between spirometry and sEMG.