Yetişkinlerde dindarlık ve psikolojik esneklik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between religiosity and psychological flexibility in adults
- Tez No: 886338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAD KISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada yetişkin bireylerde dindarlık ve psikolojik esneklik arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın problemi“Yetişkin bireylerde dindarlık ve psikolojik esneklik arasında anlamlı bir ilişki var mıdır?”şeklindedir. Bu araştırmanın amacı, yetişkin bireylerde dindarlık ve psikolojik esneklik arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre yapılmıştır. 347 katılımcıya Psikolojik Esneklik Ölçeği ve Dini Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Ölçek puanlarının bağımsız değişkenlere göre nasıl farklılaştıklarını belirlemek amacıyla“Independent Samples T Test”ve“One Way Anova Test”uygulanmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla“Pearson Korelasyon Analizi”yapılmıştır. Araştırma sonucunda dindarlık ve psikolojik esneklik arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Fakat Psikolojik Esneklik Ölçeği'nin“değerler ve değerler doğrultusunda davranış”alt boyutu puanları ile dindarlık puanları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bu anlamda değerler ve dindarlık, karşılıklı bir biçimde birbirine katkı sağlayıcı nitelik taşımaktadır. Psikolojik esneklik puanları eğitim durumu, anne eğitim durumu, güncel olarak bir işte çalışıp çalışmama durumu ve yaşanılan yerleşim birimi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermezken; cinsiyet, yaş, baba eğitim durumu, aile ekonomik gelir düzeyi, medeni durum ve çocuk sahibi olup olmama durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Dindarlık puanları ise cinsiyet, eğitim durumu, aile ekonomik gelir düzeyi, güncel olarak bir işte çalışıp çalışmama durumu ve yaşanılan yerleşim birimi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermezken; yaş, anne ve baba eğitim durumu, medeni durum ve çocuk sahibi olup olmama durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between religiosity and psychological flexibility in adults was examined. The research problem was“Is there a significant relationship between religiosity and psychological flexibility in adults?”. The aim of this research is to reveal the relationship between religiosity and psychological flexibility in adult individuals. The study was conducted according to the relational screening model, one of the quantitative research methods. Psychological Flexibility Scale and Religious Attitude Scale were administered to 347 participants. In order to determine how the scale scores differ according to the independent variables,“Independent Samples T Test”and“One Way Anova Test”were applied. In addition,“Pearson Correlation Analysis”was performed to determine the relationships between the variables. As a result of the research, no significant relationship was found between religiosity and psychological flexibility, but a positive significant relationship was detected between the scores of the“values and behavior in line with values”subscale of the Psychological Flexibility Scale and religiosity scores. In this sense, values and religiosity are mutually supportive of each other. While psychological flexibility scores do not show a significant difference according to the variables of education level, mother's education level, whether they are currently employed or not, and the place of residence; it shows a significant difference according to the variables of gender, age, father's education level, family economic income level, marital status and whether or not they have children.While religiosity scores do not show a significant difference according to the unit variables of gender, educational status, family economic income level, whether they are currently emoloyed or not, and the place of residence; it shows a significant difference according to age, mother and father's education level, marital status and whether or not they have children.