Marka hukukundaki karıştırılma ihtimali ve haksız rekabet ilişkisi
Possibility of confusion and unfair competition relationship in trademark law
  1. Tez No: 886339
  2. Yazar: LALE KESKİN
  3. Danışmanlar: Doç. Dr. SALİH POLATER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ile birlikte Kanun Hükmünde Kararnameler ile korunmakta olan marka, patent, tasarım, coğrafi işaret ve geleneksel ürün adları tek bir çatı altında koruma altına alınmıştır. Mülga 556 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile büyük ölçüde benzerlik arz etse de Sınai Mülkiyet Kanunu ile marka tanımından markanın koruma kapsamına kadar birçok yeni düzenleme getirilmiştir. Markalar, asıl olarak Sınai Mülkiyet Kanunu ile koruma altına alınsa da markaların 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu kapsamında haksız rekabet hükümleri ile de korunabilmesi mümkündür. Ancak doktrinde ve yargı kararlarında markaların haksız rekabet hükümleri ile korunabilmesi için aranan şartlar bakımından tartışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmada markaların karıştırılma ihtimali durumunda Sınai Mülkiyet Kanunu ile Türk Ticaret Kanunu'ndaki haksız rekabet hükümlerinin kümülatif koruması ele alınacaktır. Bu amaçla ilk bölümde sınai mülkiyet haklarının ve haksız rekabet hukukunun konusu, amacı ve düzenlemeleri bakımından genel bir çerçeve çizilecektir. Böylece mevcut düzenlemelerin amacı ve kapsamı belirlenecektir. İkinci bölümde ise markanın koruma şartları, fonksiyonları ve koruma kapsamı üzerinde durulacaktır. Üçüncü bölümde ise haksız rekabetin amacı, haksız rekabetin varlığı için gerekli unsurlar ve koruma kapsamı ele alınacaktır. Dördüncü bölümde ise markaların karıştırılma ihtimali, Sınai Mülkiyet Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu hükümlerinin kümülatif uygulaması konusu güncel yargı kararları ışığında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
With the entry into force of the Industrial Property Law No. 6769, trademarks, patents, designs, geographical indications and traditional product names that were protected by the Decree Laws were taken under protection under a single roof. Although it is largely similar to the repealed Decree Law No. 556, many new regulations were introduced with the Industrial Property Law, from the definition of the trademark to the scope of protection of the trademark. Although trademarks are primarily protected by the Industrial Property Law, it is also possible for trademarks to be protected by unfair competition provisions within the scope of the Turkish Commercial Code No. 6102. However, discussions continue in the doctrine and judicial decisions regarding the conditions sought for trademarks to be protected by unfair competition provisions. In this study, the cumulative protection of the unfair competition provisions in the Industrial Property Law and the Turkish Commercial Code in the event of confusion of trademarks will be discussed. For this purpose, a general framework will be drawn in the first section in terms of the subject, purpose and regulations of industrial property rights and unfair competition law. Thus, the purpose and scope of the current regulations will be determined. In the second section, the protection conditions, functions and scope of protection of the trademark will be discussed. In the third section, the purpose of unfair competition, the elements necessary for the existence of unfair competition and the scope of protection will be discussed. In the fourth section, the possibility of confusion of trademarks, the cumulative application of the provisions of the Industrial Property Law and the Turkish Commercial Code will be examined in the light of current judicial decisions.