Yaşlı bireylerde müziğin uyku kalitesi ve konfor düzeyine etkisi
The effect of music on sleep quality and comfort level in the elderly individuals
  1. Tez No: 886340
  2. Yazar: DERİN FADİME KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geriatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, 65 yaş ve üzeri bireylerde müziğin uyku kalitesi ve konfor düzeyine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemi, Ocak 2023- Nisan 2023 tarihleri arasında Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye servisinde yatmakta olan 30 kişiden oluşmaktadır. Deney grubundaki bireylere bir hafta boyunca üç gün, 30 dakika boyunca özel olarak bestelenmiş“MusiCure®”kompozisyonları dinletilmiştir. Uyku kalitesi ve konfor düzeyleri, Richard Campbell Uyku Ölçeği ve Genel Konfor Ölçeği Kısa Formu ile ilk ve dördüncü günlerde değerlendirilmiştir. Kontrol grubundaki bireylere herhangi bir uygulama yapılmadan aynı ölçümler gerçekleştirilmiştir. Çalışma bulguları, müzik dinletilen deney grubunda uyku kalitesi ve konfor düzeylerinin anlamlı derecede arttığını göstermiştir. Deney grubundaki bireylerin uyku kalitesi ölçeği puan ortalaması ilk günde 50.33±25.11 iken, dördüncü günde 66.88±21.61 olarak tespit edilmiştir. Konfor düzeyi de benzer şekilde artmış ve deney grubunda müzik uygulaması sonrası konfor puan ortalaması anlamlı bir artış göstermiştir. Bu sonuçlar, müzik uygulamasının yaşlı bireylerin uyku kalitesi ve konfor düzeyini olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of music on sleep quality and comfort levels in individuals aged 65 and above. The sample consists of 30 individuals hospitalized in the Internal Medicine service of Buca Seyfi Demirsoy Education and Research Hospital between January 2023 and April 2023. The individuals in the experimental group were exposed to specially composed“MusiCure®”compositions for 30 minutes, three days a week, for one week. Sleep quality and comfort levels were assessed on the first and fourth days using the Richard Campbell Sleep Scale and the General Comfort Scale Short Form. The same measurements were performed on the control group without any intervention. The study findings showed that sleep quality and comfort levels significantly increased in the experimental group who listened to music. The average sleep quality scale score of individuals in the experimental group was 50.33±25.11 on the first day and increased to 66.88±21.61 on the fourth day. Similarly, comfort levels increased, with the average comfort score significantly improving after the music intervention in the experimental group. These results indicate that music application positively affects the sleep quality and comfort levels of elderly individuals.