Investigation of antidepressant-like effects of Acetyl-L-carnitine and fluoxetine on postpartum depression model of mouse
Asetil-l-karnitin'in ve fluoksetin'in farelerdeki postpartum depresyon modelinde antidepresan-benzeri etkilerinin araştırılması
- Tez No: 886349
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHVEŞ ECE GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Anneliğe geçiş büyük biyolojik ve psikososyal değişikliklerle birlikte oluşur ve yaygın görülen bir hastalık ile komplike olabilir; postpartum depresyon (PPD). PPD yaklaşık olarak doğum yapan her beş kadından birinde görülebilir ve sadece anne değil, çocuğu ve çevresindeki diğer kişiler de bu hastalıktan etkilenebilir. PPD'un patofizyolojisi net biçimde ortaya konabilmiş değildir, ancak endokrin, immünolojik ve genetik/epigenetik faktörlerin mevcudiyeti araştırmalara konu olmuştur. Hastalığın tedavisinde de yaklaşımlar çeşitlidir, tüm hastaları kapsayan bir farmakolojik yaklaşım bulunmamaktadır. Bu çok yönlü hastalığın güçlü bir ortak risk faktörü strestir. Stres, doğum ile yeni oluşan bu hassas sistemi dengesizleştirebilir. Çalışmamızda PPD modeli oluşturmak amaçlı gebe BALB/c fareler, eşlerinin sosyal yenilgiye maruz bırakılmasına şahit olmuş ve duygusal stres yüklenmiştir. Farelere içme suyu yoluyla asetil-L-karnitin (ALCAR) ve fluoksetin tedavisi uygulanmıştır. ALCAR'ın seçilmesinin nedenleri arasında, depresyon üzerindeki faydalarına ilişkin kanıtların bulunması, bilinen yan etkisi olmadığı için iyi tolere edilebilen, endojen, aminoasit türevi bir molekül olması ve depresyonda ya da gebelikte (fetoplasental ünitenin talebinin artması ile) düzeylerinin azalmasıdır. Hayvanlar, 21 günlük tedaviden sonra depresyon benzeri davranışlarını belirlemek için test edilmiştir. Gruplar yuva yapımı, yavru alma, zorlu yüzme, açık alan, yükseltilmiş artı labirent ve sukroz preferans testlerine tabii tutulmuştur. Her ne kadar çalışmamızın verileri postpartum farelerde istatistiksel olarak anlamlı seviyelere ulaşamasa da ALCAR ile PPD arasındaki çoklu bağlantılar, ALCAR'ı ileri araştırmalar için güçlü bir aday haline getirmektedir. ALCAR etkilerini transkripsiyon faktörleri veya nörotransmiterler üzerinden göstererek nöronal plastisiteye etki ediyor olabilir, ayrıca nöroinflamatuar bağlantılar da araştırma konusu olabilir. Tüm bunlar, karmaşık ve yeterince araştırılmamış hastalık olan PPD'da, ALCAR'ın faydalı bir etkinliğe sahip olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Transition to motherhood involves great biological and psychosocial changes and may present a common complication: postpartum depression (PPD). Almost one in every five women who gives birth is affected from PPD, and its effects may extend beyond the new mother to the child and other counterparts. Its exact pathophysiology remains unclear, but endocrine, immunologic, and genetic/epigenetic components may be involved. Management also has various approaches, but none fully covers all patients. This multifaceted disease also has a common risk factor; stress, which strongly imbalances this delicate newly occurring maternal system. We conducted witnessed social defeat model as an emotional stressor to pregnant BALB/c mice. Stressed mice received acetyl-L-carnitine and fluoxetine treatment via drinking water. ALCAR was chosen because it already has evidential data for its benefits on depression, moreover, it is a well-tolerated, endogenous, amino acid-derived molecule, and its levels decreased during depression, and pregnancy with high demand of fetoplacental unit. After 21 days of treatment, subjects were tested to determine their depressive-like behavior. Nest-building, pup retrieval, forced swimming, open field, elevated plus maze, and sucrose preference tests were performed to compare the groups' performances. Although statistics did not reach significance among postpartum mice, ALCAR is a strong candidate for further research regarding its multiple connections with PPD. It may present its effects via transcription factors or neurotransmitters which have effects on neuronal plasticity, also there could be a neuroinflammatory link to explore. Nevertheless, PPD is a complex and understudied disease that may benefit from this well-matched promising molecule.