Fırçalama simülatörü ile uygulanan beyazlatıcı diş macunlarının önbölge kompozit rezin restorasyonların yüzey pürüzlülüğü üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of whitening toothpastes applied with a brushing simulator on the surface roughness of anterior composite resin restorations
  1. Tez No: 886348
  2. Yazar: NAZ BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı RDA (Relative Dentin Abrasivity) değerlerine sahip beyazlatıcı diş macunları ile gerçekleştirilen beş yıllık fırçalama simülasyonunun, farklı nanohibrit kompozit rezin örneklerinin yüzey pürüzlülüğü ve topografyası üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmada bir enjekte edilebilen nanohibrit ultrafine (G-ænial Universal Injectable, GC Corp. Tokyo, JAPONYA) ve iki farklı kondanse edilebilen nanohibrit (IPS-Empress Direct Enamel, Ivoclar Vivadent AG, Schaan, LİHTENŞTAYN ,- Clearfil Majesty ES-2 Classic ,Kuraray Noritake Dental, Tokyo, JAPONYA) kompozit rezin kullanıldı. Her kompozit türünden 30 adet olmak üzere toplam 90 adet numune (çapı = 5,0 mm, 2 mm kalınlık) pleksi cam kalıplar kullanılarak hazırlandı. Numunelerin polisaj işlemleri iki aşamalı elmas içeren lastik (EVE Diacomp Plus Twist-EVE, Keltern, Almanya) kullanılarak gerçekleştirildi. Polisaj işlemi sonrası örnekler distile su içerisinde 24 saat boyunca etüvde bekletildi ve bu sürenin sonunda başlangıç yüzey pürüzlülüğü ölçümleri bir profilometre cihazı (SJ-301, Mitutoyo Corp. Tokyo, Japonya) kullanılarak gerçekleştirildi ve elde edilen veriler kaydedildi. Örneklerin başlangıç SEM görüntüleri (FEI QUANTA 200 FEG ESEM, Field Electron and Ion Company, FEI, Hillsboro, Oregon, ABD) yüzey topografyası incelemesi için alındı. Başlangıç yüzey pürüzlülüğü ölçümleri tamamlanan örnekler fırçalama simülasyonu için beyazlatıcı iki diş macunu (Colgate Advanced Total Whitening, Colgate-Palmolive, NY, Amerika Birleşik Devletleri) (RDA 142), (Opalescence Whitening Toothpaste, Ultradent Products, Inc., Amerika Birleşik Devletleri) (RDA 78) ve deiyonize su ile fırçalanmak üzere rastgele 9 gruba (n=10) ayrıldı. Fırçalama döngüsü bir fırçalama makinası yardımı ile 50.000 döngü (5 yıl) olacak şekilde gerçekleştirildi. Fırçalama döngüsü sonrası örneklerin yüzey pürüzlülüğü ölçümleri ve SEM görüntüleri tekrarlandı. Verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS Statistics 22.0 (IBM INC., Armonk, New York, Amerika Birleşik Devletleri) paket programı ile iki yönlü tekrarlanan ANOVA testi ve Bonferroni testleri kullanılarak p0,05). Bununla birlikte, en yüksek pürüzlülük değerleri IPSC grubunda saptandı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of a five-year brushing simulation, conducted with whitening toothpastes of varying Relative Dentin Abrasivity (RDA) values, on the surface roughness and topography of different nanohybrid composite resin samples. The study utilized one injectable nanohybrid ultrafine composite resin (G-ænial Universal Injectable, GC Corp. Tokyo, JAPAN) and two different packable nanohybrid composite resins (IPS-Empress Direct Enamel, Ivoclar Vivadent AG, Schaan , Liechtenstein; Clearfil Majesty Classic ES-2, Kuraray Noritake Dental, Tokyo, JAPAN). 90 samples, 30 from each composite resin, were prepared using plexiglass molds (Dimension = 5,0 mm, 2 mm thickness). The polishing procedures were performed using a two-step diamond-containing rubber (EVE Diacomp Plus Twist-EVE Ernst Vetter GmbH, Keltern, Germany). Following polishing and storage in distilled water in an incubator for 24 hours, initial surface roughness measurements were taken using a profilometer (SJ-301, Mitutoyo Corp. Tokyo, Japan) and recorded. Initial SEM images (FEI QUANTA 200 FEG ESEM, Field Electron and Ion Company, FEI, Hillsboro, Oregon, USA) were obtained to examine surface topography. After the initial surface roughness measurements, the samples were randomly divided into nine groups (n=10) to be brushed with a whitening toothpastes (Colgate Total Advanced Whitening, Colgate-Palmolive, NY, USA-RDA 142; Opalescence Whitening Toothpaste, Ultradent Products, Inc., USA- RDA 78), and deionized water. The brushing cycle was performed using a brushing simulator for 50,000 cycles, equivalent to five years of brushing. After the brushing cycles, the samples' surface roughness measurements and SEM images were repeated. The data was analyzed using IBM SPSS Statistics 22.0 (IBM Inc., Armonk, New York, USA., USA) with two-way ANOVA, Bonferroni, tests at a significance level of p0,05). Furthermore, IPSC samples resulted in the highest surface roughness values.