Sağlıklı ve otitis eksternalı köpek ve kedilerden izole edilen Staphylococcus türlerinin çeşitliliği, antimikrobiyal duyarlılık paternleri, biyofilm oluşturma yeteneği ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of Diversity, antimicrobial susceptibility patterns, biofilm formation ability, and risk factors of Staphylococcus species isolated from dogs and cats both healthy and with otitis externa
- Tez No: 886353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ ŞABABOĞLU BAYTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında otitis eksterna tanısı konulan 50 kedi ve 50 köpek ile aşılama, tıraş veya kısırlaştırma için getirilen sağlıklı 50 kedi ve 50 köpekten kulak svabı örnekleri alındı. 200 hayvandan 67'sinden (%33,5) Staphylococcus spp. izole edildi. MALDI-TOF MS analizi sonucunda Staphylococcus spp. izolatlarının 29'u S. felis, 27'is S. pseudintermedius, 3'ü S. aureus, 2'si S. simulans olarak identifiye edildi. Sadece birer izolat S. schleiferi, S. haemolyticus, S. epidermidis, S. lugdunensis, S. pettenkoferi ve S. sciuri olarak identifiye edildi. Kedilerden en yüksek oranda S. felis (n:27, %75) izole edilirken, köpeklerden en yüksek oranda S. pseudintermedius (n:24, %77,41) izole edildi. En yüksek oranda tetrasikline (n: 16, %23,88) karşı direnç saptandı. Bunu sırasıyla penisilin ve ampisilin (n: 15, %22,38), eritromisin (n: 14, %20,89), klindamisin (n: 11, %16,41), oksasilin (n:7, %10,44), sefovesin, siprofloksasin ve sülfametoksazol/trimetoprim (n: 5, %7,46), amoksisilin-klavulanik asit, sefoksitin, gentamisin ve enrofloksasin (n: 4, %5,97), rifampin ve kloramfenikol (n: 3, %4,47) izledi. İzolatlarda amikasine karşı ise direnç saptanmadı. İndüklenebilir klindamisin direnci ise 3 (%4,47) izolatta tespit edildi. Toplam 9 (%13,43) izolatta metisilin direnci (MRS) belirlendi. mecA geni 6 izolatta saptandı. İzolatların 12'sinde (%17,91) çoklu ilaç direnci (MDR) tespit edildi. Staphylococcus spp. suşlarının 64'ünde (%95,52) biyofilm üretimi tespit edildi. S. pseudintermedius suşlarının %96,30'unda (26/27) güçlü biyofilm üretimi belirlenirken, S. felis suşlarının %55,17'sinde (16/29) zayıf biyofilm üretimi tespit edildi. MRS ve MDR ile biyofilm üretimi arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı (p=0,99).
Özet (Çeviri)
In this thesis, ear swab samples were taken from 50 cats and 50 dogs diagnosed with otitis externa and 50 healthy cats and 50 dogs brought for vaccination, shaving or neutering. Staphylococcus spp. were isolated from 67 (33.5%) of 200 animals. As a result of MALDI-TOF MS analysis, 29 of the Staphylococcus spp. isolates were identified as S. felis, 27 as S. pseudintermedius, 3 as S. aureus and 2 as S. simulans. Only one isolate was identified as S. schleiferi, S. haemolyticus, S. epidermidis, S. lugdunensis, S. pettenkoferi and S. sciuri. The highest rate of S. felis was isolated from cats (n:27, 75%), while the highest rate of S. pseudintermedius was isolated from dogs (n:24, 77.41%). The highest rate of resistance to tetracycline (n:16, 23.88%) was detected. This was followed by penicillin and ampicillin (n:15, 22.38%), erythromycin (n:14, 20.89%), clindamycin (n:11, 16.41%), oxacillin (n:7, 10.44%), cefovesin, ciprofloxacin and trimethoprim/sulfamethoxazole (n:5, 7.46%), amoxicillin-clavulanic acid, cefoxitin, gentamicin and enrofloxacin (n:4, 5.97%), rifampin and chloramphenicol (n:3, 4.47%). No resistance to amikacin was detected in the isolates. Inducible clindamycin resistance was detected in 3 (4.47%) isolates. Methicillin resistance (MRS) was detected in 9 (13.43%) isolates. mecA gene was detected in 6 isolates. Multidrug resistance (MDR) was detected in 12 isolates (17.91%). Biofilm production was detected in 64 (95.52%) of Staphylococcus spp. strains. Strong biofilm production was detected in 96.30% (26/27) of S. pseudintermedius strains, while weak biofilm production was detected in 55.17% (16/29) of S. felis strains (16/29). No significant relationship was found between MRS and MDR and biofilm production (p=0.99).