Logo tasarımında Gestalt ilkelerinin kullanımı ve MC Donald's markası örneği
The use of Gestalt principles in logo design and the example of the MC Donald's brand
  1. Tez No: 886354
  2. Yazar: ZEYNEP AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. ELANUR PİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada Gestalt ilkelerinin grafik tasarım ve logo tasarımı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Özellikle bu ilkelerin McDonald's markasının logosuna nasıl dahil edildiğini analiz edilmiştir. Gestalt teorisi görsel algı ve düzenin temel kavramlarını sağlar, bu kavramlar logoların oluşturulmasında çok önemlidir. Çalışma, şekil-zemin ilişkisi, yakınlık, benzerlik, tamamlama, süreklilik gibi Gestalt ilkelerini derinlemesine inceleyerek her kavramın kapsamlı bir analizi sağlanmıştır. Bu araştırmada, grafik ve logo tasarımında Gestalt ilkelerinin etkinliğini ortaya çıkarmak ve bu ilkelerin markalar ile hedef kitleleri arasında derin bir duygusal bağ kurulmasına nasıl katkıda bulunduğunu açıklamak hedeflenmiştir. Gestalt ilkelerinin doğru uygulanması markaların görsel kimliklerini geliştirir ve tanınırlıklarını arttırır. McDonald's logosu bu ilkelerin etkili bir şekilde uygulanmasının başlıca örneğidir. Çalışmada ayrıca McDonald's logosunun tarihsel gelişimi ve Gestalt ilkelerinin tutarlı bir şekilde nasıl kullanıldığı incelenmiştir. McDonald's logosu, çağdaş dijital platformlarla uyumluluğu sağlanacak şekilde sadeleştirme ve modernizasyondan geçirilmiştir. Bu süreç boyunca, logo gelişiminin her aşamasında Gestalt ilkelerinin korunduğu ve güçlendirildiği açıklanmıştır. Araştırmada; literatür taraması sonucu ulaşılan kaynaklar, konu ile ilgili logo tasarımları, yayınlar, makaleler, okul kütüphanesi ve internet erişimi ile sınırlıdır. Araştırma Gestalt kuramlarının ve McDonald's markasının logo tasarımının Gestalt kuramlarına göre incelenmesi ile sınırlıdır. Bu araştırmada genel olarak literatür taraması yöntem olarak kullanılmıştır. Yöntemin temel özelliği ise çeşitli kaynakların taranması ve incelenmesidir. Dolayısıyla, tezin konusuyla ilgili olarak, yazılı ve görsel bilgi içeren çeşitli materyallerin incelenmesiyle veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The impact of Gestalt principles on graphic design and logo design has been analyzed. In particular, it was analyzed how these principles were incorporated into the logo of McDonald's brand. Gestalt theory provides the basic concepts of visual perception and order, and these concepts are very important in the creation of logos. The study provides a comprehensive analysis of each concept by examining in depth the Gestalt principles such as shape-ground relationship, proximity, similarity, completion, continuity. This research demonstrates the effectiveness of Gestalt principles in graphic and logo design and explains how these principles contribute to creating a deep emotional connection between brands and their target audiences. The correct application of Gestalt principles enhances the visual identity of brands and increases their recognition. The McDonald's logo is a prime example of the effective application of these principles. The study also examines the historical evolution of the McDonald's logo and how Gestalt principles have been used consistently in this evolution. The McDonald's logo has undergone simplification and modernization to ensure compatibility with contemporary digital platforms. Throughout this process, it is explained that Gestalt principles were maintained and strengthened at each stage of the logo's development. In the research; the sources reached as a result of the literature review are limited to logo designs, publications, articles, school library and internet access. In this framework, the research is limited to the examination of logo designs, Gestalt theories and the logo design of McDonald's brand according to Gestalt theories. In this research, literature review (document analysis method) was used in general. The main feature of the method is to scan and analyze various sources. Therefore, data were collected by examining various materials containing written, visual, etc. information related to the subject of the thesis I wrote. The McDonald's logo is a good example of how to create a strong brand presence in the global market by expertly applying these principles.