Use of log linear models in social sciences: An application to social mobility in Turkey
  1. Tez No: 7043
  2. Yazar: H.AYŞE GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
SOSYAL BİLİMLERDE LOGARÎTM1K-DOGRUSAL MODELLERİN KULLANIMI : TÜRKİYE' DE KÎ SOSYAL HAREKETLİLİ?E BİR UYGULAMA GÜNDÜZ, H. Ayşe Fen-Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü, Yüksek Lisans Tezi Tez Danışmam: Doç -Dr. Ismail Erdem 83 Sayfa, Eylül 1989 ÖZET Sosyal bilimlerde verilerin çeşidi özellikle olumsallık çizelgesi -formunda sayılabilen çapraz- çizelgelendirilmis tablolar seklinde ortaya çıkar. Logaritmik doğrusal modellerin uygulamalarının kullanımından önce çapraz- çizelgelendirilmis veri analizleri oldukça sınırlıydı. Uygulamada, genellikle çok boyutlu çapraz-çizelgelendirmeler farklı S- boyutlu bileşik toplamların analiz edilmesiyle ele alınır» yani bu yöntemle sınıfsal değişkenlerin bütün ikili kombinasyonları dikkate alınarak analiz edilir. Halbuki, çok boyutlu durumlarda logar itmik-doğrusal modeller kul lanı labil inir. Bu nedenle logaritmik- doğrusal modellerin faydası ve kullanışlılığı bu çalışmada detaylı olarak verilmiştir. Bunlara ek olarak, olumsallık tablolarının analizi için anahtar kavram olan“Goodman Sistemi”tartışılmıştır.VI Türkiye'de logaritmik-doğrusal modellerin kullanımını göstermek üzere yapılan bir çalışma yoktur. Logaritmik-doğrusal modelin uygulamasını göstermek amacıyla, Hacettepe üniversitesi Nüfus Etüdleri Enstitüsünden alınan veri seti bu modelin kullanılabilirliğine uygun hale getirilmiş ve bir bilgisayar programı yardımıyla analiz edilmiştir. Bu Çalışma aynı zamanda uygulama sonuçlarının“sosyal hareketlilik”kavramı doğrultusunda yorumları da içermektedir. ANAHTAR KELİMELER Olumsallık Tabloları» Logaritmik- Doğrusal Modeller» Goodman Sistemi» Logar itmik-Sans Oranları» Sosyal Hareketlilik
Özet (Çeviri)
Ill USE OF LOG LINEAR MODELS IN SOCIAL SCIENCES: AN APPLICATION TO SOCIAL MOBILITY IN TURKEY GÜNDÜZ j H. Ayşe Faculty of Arts & Sciences Department of Statistics, M.S. Thesis Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ismail Erdem 83 Pages, September 1989 ABSTRACT A variety o“F social science data are received in the -form of cross classified tables of counts, referred to as contingency tables. Prior to making use of log linear model applications, availability of the analysis of cross- classified data was quite limited. In practice, mostly multidimensional cross classifications are handled by analyzing various two- dimensional marginal totals, in other words by examining the categorical variables two at a time. However, in multidimensional situations, log linear models can also be employed. Along this line, the application and advantages of log linear models are given in detail. In addition to these, the key concepts in ”The Goodman System" for analyzing contingency tables are discussed.IV In Turkey» to our knowledge there is no work done to demonstrate the application of the log linear models. In order to demonstrate an application of log linear models» a data set obtained from the Institute of Population Studies of Haccettepe University are analyzed with the help of a computer program» designed to handle log linear problems. The study also indicates how to interpret the results of the application in the context of social mobility analysis. KEY WORDS : Contingency Tables» Log Linear Models» Goodman System, Log-Odds Ratios» Social Mobilty» A Social Mobility Study in Turkey.