6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair Kanun'da öngörülen tedbirler
No. 6284 Protection of The Family and Preventing Violence Against Women Measures Provided in the Law for prevention
  1. Tez No: 886363
  2. Yazar: ELİF CİNOĞLU KOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN ÖZYAKIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
“6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'da Öngörülen Tedbirler”başlıklı tez çalışması ile ilgili Kanun'un temel aldığı ilkeler, amacı, kapsamı, işleyişi ve Kanun'da üzerinde durulan tanımların neler olduğu ortaya konulmuştur. 6284 sayılı Kanun'un esas marifeti şiddetle mücadele olduğundan tez çalışmasında şiddettin çeşitleri ve ortaya çıkış nedenleri ayrıntılı şekilde ele alınmıştır. 6284 sayılı Kanun, tedbirleri önleyici ve koruyucu olmak üzere ve tedbire karar verebilecek makamlara göre ayrı ayrı ele aldığından biz de tez çalışmamızda tedbirleri Kanun metninin sınıflandırmasına uygun şekilde ele alarak incelemiş bulunuyoruz. Bu kapsamda tedbir kararlarının hukukî niteliği, düzenlenme şekli ve uygulamalarından teker teker söz edilmiş olup daha sonra tedbirlerin önleyici mi koruyucu mu olduğu belirtilerek ve tedbire karar verebilecek makamlar dikkate alınarak her bir tedbir ayrıca ele alınmıştır. Kanun, mülkî amire, hâkime ve kolluk amirine 6284 sayılı Kanun kapsamında tedbire hükmetme görev ve yetkisini vermiş olup bu tedbirlere ihbar veya şikâyet üzerine hükmedilebileceğini ortaya koymuştur. 6284 sayılı Kanun ile, Kadın Konukevleri, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinin yükümlükleri de sayılmış olduğundan tez çalışmamızda bu iki kurumun amaç ve faaliyetleri incelenmiş, yeterlilikleri irdelenmiştir. Tez çalışmamızın sonucunda, 6284 sayılı Kanun'un şiddetle mücadelede daha etkili olabilmesi adına yapılabilecek değişiklikler üzerine çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışma ile, bilimsel eserler ve yargı kararları incelenmek suretiyle, 6284 sayılı Kanun ve bu Kanun kapsamında öngörülen tedbirler üzerine detaylı bir eser oluşturulması ve literatüre katkıda bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis titled“Measures Envisaged in the Law No. 6284 on the Protection of the Family and Prevention of Violence Against Women”, the principles on which the Law is based, its purpose, scope, operation and the definitions emphasized in the Law are revealed. Since the main skill of Law No. 6284 is to combat violence, the types of violence and the reasons for its emergence are discussed in detail in the thesis. Since the Law No. 6284 deals with preventive and protective measures separately and according to the authorities that can decide on the measures, we have examined the measures in our thesis study in accordance with the classification of the text of the Law. In this context, the legal nature of the precautionary measures, the way they are issued and their applications are mentioned one by one, and then each measure is discussed separately by stating whether the measures are preventive or protective and taking into account the authorities that can decide on the measure. The law gives the civil administrator, judge and law enforcement chief the duty and authority to order measures within the scope of Law No. 6284 and reveals that these measures can be ordered upon notice or complaint. Since the obligations of Women's Shelters and Violence Prevention and Monitoring Centers were also listed by Law No. 6284, the aims and activities of these two institutions were examined and their adequacy was examined in our thesis study. As a result of our thesis study, various suggestions were made on changes that could be made to Law No. 6284 in order to make it more effective in combating violence. With this study, it is aimed to create a detailed work on Law No. 6284 and the measures envisaged within the scope of this Law and to contribute to the literature by examining scientific works and judicial decisions.