Seçim coğrafyası bağlamında Hatay ilinde yapılan seçimlerin mekansal analizi (1973-2019)
Spatial analysis of elections held in Hatay in thecontext of election geography (1973-2019)
  1. Tez No: 886383
  2. Yazar: İSMAİL ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN ELMASTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Seçim coğrafyası, herhangi bir coğrafi bağlamda, geçmişte ve günümüzdeki siyasal yönelimleri ve siyasal güç dağılımına ait özellikleri değerlendirmeye imkân oluşturmasının yanında geleceğe dair çıkarımlara da temel oluşturmaktadır. Seçmen ile seçilecek aday arasındaki ilişkinin mekânsal dağılımını, bu dağılımı etkileyen etmenleri, temsil durumunu, bölgesel farklılıkları ve bunların nedenlerini araştıran bir disiplindir.“Seçim coğrafyası çalışmalarında ölçek ulusal, bölgesel ya da yerel olabileceği gibi, yerleşme türlerine göre belirlenebilmekte ya da nüfus bir ölçek gibi kullanılabilmektedir”(Çitçi 2005). Seçim coğrafyasında“ilk Çalışmalar 1913'de Fransa'da Andre Siegfried tarafından yapılmıştır. Son yıllarda seçim coğrafyası alanındaki yayın ve toplantılarda politik bilimciler ve coğrafyacılar tarafından çalışma başlıklarında mekânsal model (spatial model) terimi sıkça kullanmaya başlanmıştır. Bu model özellikle seçimlerin analizinde kullanılmaktadır”(Karadoğan ve Yeşilorman 2008). Siyasi coğrafyanın seçimlerle ilgilenmeye başlamasıyla Coğrafyacılar, seçim bölgeleri ve seçmenlerin sosyo-ekonomik özelliklerine göre, seçimler hakkında görüş ve tahminde bulunarak, seçim yöntemleri ve sonuçları hakkında değerlendirmeler yaparak, sonuçların beşerî ve fiziki faktörlerle ilgisinin bulunup bulunmadığını tespit etmeye yönelik araştırmalar yapmışlardır (Canakay 2004). Bu genel çerçeveden hareketle çalışmanın konusunu Seçim Coğrafyası kapsamında Hatay ilinin mekânsal analizi oluşturmaktadır. Çalışmada 1973 yılından itibaren yapılmış olan genel ve yerel seçim sonuçlarının Hatay ilinin zamansal gelişiminde meydana getirdiği etkiler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Election geography, in any geographical context, provides the opportunity to evaluate the political orientations and characteristics of the political power distribution in the past and present, as well as the basis for inferences about the future. It is a discipline that investigates the spatial distribution of the relationship between the voter and the candidate to be elected, the factors affecting this distribution, the status of representation, regional differences and their reasons.“In electoral geography studies, the scale can be national, regional or local, it can be determined according to settlement types or the population can be used as a scale”(Çitçi 2005). In electoral geography,“The first Studies were made in France in 1913 by Andre Siegfried. In recent years, the term spatial model has been used frequently by political scientists and geographers in publications and meetings in the field of electoral geography. This model is especially used in the analysis of elections”(Karadoğan and Yeşilorman 2008). With the political geography becoming interested in elections, geographers have conducted research to determine whether the results are related to human and physical factors by making opinions and predictions about the elections according to the electoral districts and the socio-economic characteristics of the voters, by making evaluations about the election methods and results (Canakay 2004). Based on this general framework, the subject of the study is the spatial analysis of the province of Hatay within the scope of Election Geography. In this study, the effects of the results of the general and local elections held since 1973 on the temporal development of Hatay province will be examined.