E-ticarette ve satın alma davranışında çevrimiçi müşteri deneyiminin rolü
The role of online customer experience in e-commerceand purchasing behavior
- Tez No: 886384
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE AKDEMİR ÖMÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez, tüketici satın alma davranışlarına etki eden faktörleri ve elektronik ticaretin tüketici davranışlarını nasıl dönüştürdüğünü incelemektedir. Araştırma, sosyal, psikolojik ve kişisel faktörlerin tüketici kararlarını nasıl şekillendirdiğini ele almaktadır. Sosyal faktörler, kültürel değerler, sosyal sınıf ve referans grupları gibi unsurları içerirken, psikolojik faktörler tüketicilerin ihtiyaçlarını algılama biçimlerini ve tutumlarını kapsamaktadır. Kişisel faktörler ise demografik özellikler ve durumsal koşulları içermektedir. Dijital dönüşümün bir sonucu olarak elektronik tüketici davranışının daha karmaşık hale geldiği ve bu süreçte tüketicilerin bilgi toplama, değerlendirme ve karşılaştırma aşamalarında internet arama motorları, kullanıcı yorumları ve uzman incelemeleri gibi kaynaklardan faydalandığı süreçte çevrimiçi değerlendirmelerin öneminin ve etkisinin arttığı gözlemlenmektedir. Bu tez, işletmelerin tüketici davranışlarını daha iyi anlamaları ve buna uygun pazarlama stratejileri geliştirmeleri için rehberlik etmeyi amaçlarken ve çevrimiçi müşteri deneyiminin e-ticaretteki önemini vurgulamakta ve tüketicilerin çevrimiçi değerlendirmelerinin satın alma sürecine olan etkilerini ortaya koymaktadır. Araştırma bulguları, katılımcıların çevrimiçi tüketici değerlendirmeleri üzerindeki algılarını, cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum ve gelir düzeyi gibi demografik değişkenlere göre analiz ederken; bu bulgular hem akademik alanda hem de e-ticaret sektöründe önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the factors influencing consumer purchasing behavior and how electronic commerce transforms consumer behavior. The research addresses how social, psychological, and personal factors shape consumer decisions. Social factors include cultural values, social class, and reference groups, while psychological factors encompass consumers' perceptions of needs and attitudes. Personal factors involve demographic characteristics and situational conditions. As a result of the digital transformation, electronic consumer behavior has become more complex. During this process, it has been observed that consumers utilize various sources such as internet search engines, user reviews, and expert evaluations for information gathering, evaluation, and comparison stages. The importance and impact of online reviews have increased significantly in this context. This thesis aims to guide businesses in better understanding consumer behavior and developing appropriate marketing strategies, while emphasizing the importance of online customer experience in e-commerce and highlighting the impact of online reviews on the purchasing process. The research findings analyze participants' perceptions of online consumer reviews based on demographic variables such as gender, age, education level, marital status, and income level. These findings provide significant contributions both in the academic field and the e-commerce sector.