Ecocritical reading of Thomas Hardy's far from the madding crowd and George Orwell's coming up for air
Thomas Hardy'nin çılgın kalabalıktan uzak ve George Orwell'in havaya geliyor eserlerinin ekolojik eleştirel okuması
  1. Tez No: 886410
  2. Yazar: MARWA ABED HUSSEIN AL-ZAIDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, ekoeleştirel teoriyi kullanarak Thomas Hardy ve George Orwell'in iki edebi eserini karşılaştıracaktır: Far From The Madding Crowd ve Coming Up For Air. Bu çalışmada çevresel tema ve sorunların edebi eserlerde temsilini inceleyen edebiyat eleştirisinin bir alt türü olarak tanımlanabilecek ekoeleştiri ana çerçeve olarak kullanılacaktır. Bu tez, iki kitabın doğa temalarını, insanın doğal dünyayla ilişkisini ve çevresel kaygıları nasıl ele aldığını analiz etmek için ekoeleştirel bir bakış açısı kullanıyor. Ayrıca Thomas Hardy'nin Far From The Madding Crowd adlı romanında manzara önemli bir rol oynuyor. Hardy, kırsal kesim tasvirleriyle insan duygularının ve doğal dünyanın nasıl iç içe geçtiğini inceliyor. Roman, insanların doğal dünyayı nasıl değiştirdiğini ve doğal dünyanın insan eylemlerini ve sonuçlarını nasıl etkileyebileceğini gösteriyor. George Orwell'in Coming Up for Air adlı romanında kahraman, hayatında daha basit, daha gerçekçi bir dönemin özlemini çekiyor. Kahraman kırsal kesimleri özlüyor ve kitabın doğa çalışması kentleşme ve sanayinin neden olduğu çevresel hasarı vurguluyor. Ayrıca bu çalışmanın amacı, Far From The Madding Crowd ve Coming Up For Air romanlarını analiz ederek ideolojilerinin ve kültürel bağlamlarının doğa tasvirlerini ne ölçüde şekillendirdiğini tespit etmektir. Bu araştırmanın amacı doğal dünyanın edebi temsillerini incelemektir. Bu görüntüler üzerindeki sosyal, politik, ekonomik ve kültürel etkilerin örnekleri olarak yirminci yüzyılın başlarındaki İngiliz kentleşme hareketini ve tarım ve sanayi devrimlerini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study will compare the two literary works by Thomas Hardy and George Orwell using ecocritical theory: Far from the Madding Crowd and Coming Up for Air. This study will employ Ecocriticism as the main framework that can be defined as a subgenre of literary criticism that examines the representation of environmental themes and issues in works of literature. This abstract uses an ecocritical perspective to analyze how these two books handle themes of nature, human connection with the natural world, and environmental concerns. What is more, the natural landscape plays a significant role in Far from the Madding Crowd, written by Thomas Hardy. Hardy investigates how human feelings, and the natural world are intertwined via his portrayal of rural settings. The novel shows how humans alter the natural world and how the natural world may affect human actions and outcomes. In Coming Up for Air, written by George Orwell, the protagonist longs for a simpler, more genuine time in his life. The novel's protagonist misses the countryside, and the book's study of nature emphasizes the environmental damage caused by urbanization and industry. Moreover, the purpose of this study is to analyze the novels Far from the Madding Crowd and Coming Up for Air to determine the extent to which their respective ideologies and cultural contexts shaped their depictions of nature. The purpose of this research is to scrutinize the literary representations of the natural world. Examining the English urbanization movement of the early 20th century and the agricultural and industrial revolutions as examples of social, political, economic, and cultural influences on these depictions.