An Ecocritical Reading of The Conservationist By Nadine Gordimer
Nadine Gordimer'in The Conservationist adlı romanının ekoeleştirel bir incelemesi
  1. Tez No: 698274
  2. Yazar: MEHMET AYDINTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY GEÇİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Nadine Gordimer'in The Conservationist adlı eserine yansıdığı haliyle insanların neden olduğu ekolojik problemler ele alınmış ve doğa kavramının eko eleştirel bir yöntemle tartışılması amaçlanmıştır. Ekolojik sorunların çözümünde ve insanlara bu duyarlılığın kazandırılmasında edebiyatın etkisi ele alınmıştır. Çalışma; giriş, üç ana bölüm ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Birinci bölümde sömürgecilik ve kapitalizmin ekolojik sorunlara nasıl yol açtığı incelenmiş ve benmerkezci ve insan merkezci tutumların eko eleştirinin ortaya çıkışındaki rolü üzerinde durulmuştur. Eko eleştirel yaklaşımı oluşturan eko feminizm, derin ekoloji ve eko sosyalizm gibi düşünce sistemleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise tezde çalışılan roman The Conservationist ile yazarı Nadine Gordimer'in hayatı ve edebiyat anlayışı hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde çalışmaya konu olan düşünce sistemlerinden yararlanılarak The Conservationist adlı eserde insan-doğa ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ecological problems caused by human beings and the concept of nature have been discussed through an eco-critical method in Nadine Gordimer's The Conservationist. The role of literature in ecological problems has been studied to solve those problems and to raise ecological awareness. The study consists of introduction, three main chapters, and conclusion sections. In the first part, the role of colonialism, and capitalism in ecological problems and the role of egocentric and anthropocentric attitudes in the emergence of ecocriticism have been explained in detail. Some information about the mind set of ecofeminism, deep ecology, and Eco socialism, which constitutes eco-critical approach, has been given. In the second part, the life and literary craftsmanship of the author, Nadine Gordimer, is examined and some introductory information about The Conservationist is given. In the third chapter, the novel titled as The Conservationist has been scrutinized in terms of human-nature relations with reference to the issues emphasized in the study.