Mersin Körfezi'nde yaşayan hamsinin (engraulis encrasicolus) otolit biyometrisi
Otolith biometry of anchovy (engraulis encrasicolus) inhabiting Mersin Bay
- Tez No: 886450
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BAŞUSTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu araştırmada, Mersin Körfezi'nde yaşayan hamsinin (Engraulis encrasicolus) boy ve ağırlıkları ile otolit boy ve genişlik değerleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Engraulis encrasicolus türüne ait balık bireyleri Mersin Körfezi, Tuzla açıklarından 2022-2023 av sezonunda, ticari gırgır teknesiyle yaklaşık 80-85m derinlikten yakalanmıştır. Toplam 83 Engraulis encrasicolus bireyi (38 dişi ve 45 erkek) yakalanmıştır. Hamsi balıklarının otolit boyları (OB) ve enleri (OE) en yakın 0,01mm ve otolit ağırlıkları (OA) ise 0,0001g hassasiyetle ölçülmüştür. Yakalanan hamsi balıklarının minimum ve maksimum boy ve ağırlık değerleri sırasıyla dişiler bireylerde 10,2-12,6 cm ve 6,46-14,52 g ve erkekler bireylerde 10,2-14,1 cm ve 7,11-20,33 g olarak bulunmuştur. Regresyon analizi değerlerine bakıldığında, toplam balık boyu ile otolit boyu arasında pozitif yönde ve yüksek düzeyde, balık ağırlığı ile otolit eni, otolit boyu ile otolit eni arasında yine pozitif yönde ve orta düzeyde ilişkilerin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationships between the fish length, weights and otolith length and widths of anchovy (Engraulis encrasicolus) living in Mersin Bay were studied. Engraulis encrasicolus specimens were fished by commercial purse seiner boat between 2022- 2023 fishing season at depth of 80-85 m off the Tuzla coasts in Mersin Bay. A total of 83 (38 female and 45 male) Engraulis encrasicolus specimens were caught. Otolith lengths (OL), Otolith breadths (OB) and Otolith weights (OW) of each fish individual were measured nearest 0,001 mm and 0,0001g respectively. Minimum and maximum total lenght and body mass of captured fishes were determined as 10.2-12.6 cm and 6.46-14.52 g for females and 10.2-14.1 cm and 7.11-20.33 g for males. According to the regression analysis results, a positive high level relationship between the total fish length- otolith length, and a positive moderate level relationships between the total fish length- otolith weight, otolith width, and fish weight- otolith length, otolith weight and otolith breadth were found.