Trophic impacts of poisonous and venomous lessepsianfish species in the Northeastern Levantine Sea: Acomparative food-web modelling approach
Kuzeydoğu Levant Denizi'nde zehirli lessepsiyen balıktürlerinin trofik etkileri: Karşılaştırmalı besin ağımodellemesi yaklaşımı
- Tez No: 997164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi ve Balıkçılık Ana Bilim Dalı
Özet
1869 yılında Süveyş Kanalı'nın inşası, Akdeniz Denizi'nin biyocoğrafik izolasyonunu kalıcı olarak değiştirmiş ve Lessepsiyen göçmenler olarak bilinen Hint-Pasifik kökenli türlerin devam eden istilasını tetiklemiştir. Doğu Akdeniz'deki bazı Lessepsiyen türlerin aynı zamanda zehirli olması, bilinen av–avcı etkileşimlerinin ötesine geçen ekolojik ve sosyo-ekonomik baskılar oluşturmaktadır. Artan bolluklarına rağmen, zehirli Lessepsiyen balık türlerinin ekosistem düzeyindeki trofik sonuçları halen yeterince çalışılmamıştır. Bu tez, Doğu Akdeniz'de yaşayan zehirli Lessepsiyen ve yerli balık türlerinin karşılaştırmalı bir trofik değerlendirmesini sunmakta olup, özellikle Mersin Körfezi ve Adana kıyıları boyunca uzanan kıyısal ekosistemlere odaklanmaktadır. 2023–2024 dönemini kapsayan kütle dengeli bir Ecopath with Ecosim (EwE) modeli, trol araştırmalarına dayalı veriler ile ampirik ve literatür kaynaklı tür-spesifik parametreler entegre edilerek oluşturulmuştur. Lagocephalus sceleratus, Lagocephalus guentheri, Lagocephalus suezensis, Torquigener flavimaculosus, Pterois miles ve Siganus luridus dâhil olmak üzere zehirli Lessepsiyen türler, doğrudan ve dolaylı trofik etkileşimleri değerlendirmek amacıyla zehirli olmayan Lessepsiyen ve yerli balık türleriyle birlikte analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, zehirli Lessepsiyen türlerin yerli balık toplulukları üzerinde orantısız derecede güçlü trofik etkiler oluşturduğunu ve besin ağı yapısını yeniden şekillendirme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, söz konusu zehirli göçmenlerin ekosistem temelli değerlendirmelere entegre edilmesi; balıkçılık yönetiminin geliştirilmesi, biyolojik çeşitliliğin korunması ve hızla değişen bu denizel bölgede karar alma süreçlerinin iyileştirilmesi açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
The construction of the Suez Canal in 1869 permanently altered the biogeographic isolation of the Mediterranean Sea, triggering the ongoing influx of Indo-Pacific species known as Lessepsian migrants. In the Eastern Mediterranean, several Lessepsian species are also poisonous, introducing ecological and socio-economic pressures that extend beyond typical predator–prey competition. Despite their increasing abundance, the trophic consequences of poisonous Lessepsian fishes at the ecosystem level remain understudied. This thesis presents a comparative trophic assessment of poisonous Lessepsian and native fish species inhabiting the Eastern Mediterranean, with particular emphasis on the coastal ecosystems of Mersin Bay and the Adana coast. A mass-balanced Ecopath with Ecosim (EwE) model was developed for the 2023–2024 period by integrating trawl survey data and speciesspecific parameters from empirical and literature sources. Poisonous Lessepsian species, including Lagocephalus sceleratus, Lagocephalus guentheri, Lagocephalus suezensis, Torquigener flavimaculosus, Pterois miles, and Siganus luridus, were analyzed alongside non-poisonous Lessepsian and native fishes to evaluate direct and indirect trophic interactions. The results indicated that poisonous Lessepsian species exert disproportionately strong trophic effects on native fish communities, with the potential to reshape food-web structure. Accordingly, integrating these poisonous migrants into ecosystem-based assessments is essential for improving fisheries management, biodiversity conservation, and risk-informed decisionmaking in this rapidly changing marine region.