20. yüzyıl genişletilmiş klasik gitar çalım tekniklerinin eğitimde kullanımının incelenmesi
Examining the use of 20th century extended classical guitar playing techniques in education
  1. Tez No: 886457
  2. Yazar: YUNUS EMRE GÜLBUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KUBİLAY CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
20. yüzyıldan itibaren müziğin değişmesi ile neredeyse tüm çalgılar için yeni teknikler ortaya çıkmış veya var olan teknikler farklı tınılar çıkartmak amacıyla kullanılmaya başlamıştır. Klasik gitar da bu değişen müzik anlayışına göre şekillenmiş ve farklı teknikler ile icra edilmeye başlanmıştır. Klasik gitar eğitiminde genişletilmiş çalım tekniklerinin mesleki müzik eğitimi veren kurumların müfredatlarında ne kadar kullanıldığı, gitar eğitimcilerin bu teknikleri ne sıklıkla kullandığı ve yeterlilikler (materyal, eğitimci ve öğrenci) hakkındaki düşüncülerinin ne olduğu konuları bu araştırmanın problemi olarak belirlenmiştir. Bu araştırmada 20. yüzyıl genişletilmiş klasik gitar çalım tekniklerinin eğitimde kullanımının gitar eğitimcilerinin görüşleri doğrultusunda incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda klasik gitar eğitimcilerinin genişletilmiş klasik gitar çalım tekniklerine ne düzeyde yer verdikleri ve bu tekniklerin öğretilmesi ile yeterliliklerindeki (materyal, eğitimci ve öğrenci) ilgili sorulara cevap aranmıştır. Araştırmada nitel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu mesleki müzik eğitimi veren kurumlarda görev yapan 13 gitar eğitimcisi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu 11 sorudan oluşmaktadır. Klasik gitar eğitimcilerinden görüşme formunu cevaplamaları istenmiş, verilen cevaplar doğrultulusunda da eğitimde kullanılabilirliği tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, eğitimcilerin genişletilmiş gitar tekniklerine ilişkin en çok çekiçleyerek bağlı çalma ve geri çekerek bağlı çalma kullandıkları, teknikler ile ilgili alanda tanınmış teknik ve metot kitapların kullandıkları, klasik gitar eğitim sürecinde 20. yüzyıl genişletilmiş klasik gitar çalım tekniklerini içeren eser/etüt vb. yer verdikleri, kaç adet eser/etüt vb. kullanıldığı, bahsedilen tekniklerin öğretiminde kullanılan metotların öğrencinin ilgisini çekmede kısmen yeterli olduğu, öğrencilerin en çok zorlandığı tekniğin rasgueado olduğu, genişletilmiş tekniklerin klasik gitar eğitimine ve repertuvarına katkısı olduğu, ayrı bir ders olarak gösterilmesine gerek olmadığı, eğitimci profilinin yeterliliği hakkında ortak fikir olmadığı ve öğrenci profilinin yeterli olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonunda klasik gitar eğitiminde genişletilmiş tekniklerin daha etkin kullanımı için müfredatların güncellenmesi ve bu tekniklerin öğretilmesine daha fazla önem verilmesi konularında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the change in music since the 20th century, new techniques have emerged for almost all instruments or existing techniques have begun to be used to produce different tones. Classical guitar was also shaped according to this changing understanding of music and began to be performed with different techniques. The problems of this research were determined as to what extent extended playing techniques in classical guitar education are used in the curricula of institutions providing vocational music education, how often guitar educators use these techniques, and what their thoughts are about the qualifications (material, educator and student). This research aims to examine the use of 20th century expanded classical guitar playing techniques in education in line with the opinions of guitar educators. For this purpose, answers were sought to questions about the extent to which classical guitar educators include expanded classical guitar playing techniques and their qualifications (material, educator and student) in teaching these techniques. Survey model was used in the research. The study group of the research consists of 13 guitar educators working in institutions providing vocational music education. An interview form was used to collect data. The interview form consists of 11 questions. Classical guitar educators were asked to answer the interview form, and in line with the answers given, its usability in education was tried to be determined. As a result of the research, it was found that educators mostly use hammering and pulling-back playing regarding extended guitar techniques, they use well-known technique and method books in the field regarding the techniques, and there are works/etudes etc. that include 20th century extended classical guitar playing techniques in the classical guitar education process. how many works/studies they included, etc. that the methods used in teaching the mentioned techniques are partially sufficient to attract the attention of the student, that the technique that students have the most difficulty with is rasgueado, that extended techniques contribute to classical guitar education and repertoire, that it does not need to be shown as a separate course, that there is no common opinion about the adequacy of the educator profile and that the student profile It was found to be sufficient. At the end of the research, suggestions were made for updating the curricula for more effective use of techniques in classical guitar education and giving more importance to teaching these techniques.