Beden eğitimi öğretmenlerinin görüşlerine göre aktif spor yapan öğrencilerin teknolojik bağımlılık durumlarının incelenmesi
Examining the technological addiction status of students who do active sports according to the opinions of physical education teachers
- Tez No: 886480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda, görev yaptıkları okullardaki aktif spor yapan öğrenciler üzerinde sporun teknoloji bağımlılığı üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, sporun öğrencilerin teknoloji bağımlılığına olan etkisini öğretmen görüşleri doğrultusunda analiz edecektir. Yöntem: Betimsel yöntemler kullanılarak geliştirilmiş olan kuramsal çalışmada görüşme yöntemi ve nitel veri toplama yöntemi benimsenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak 7 adet yarı yapılandırılmış mülakat sorusu kullanılmıştır. Sorular için araştırmacı tarafından öncelikle bir havuz oluşturulmuştur. Bu soruların kapsam ve görünüş geçerliliğini sağlamak için uzman görüşü alınmıştır. Bu araştırmanın örneklemi Erzurum ili Aziziye, Palandöken ve Yakutiye ilçesindeki devlet okullarında görev yapan 20 beden eğitimi öğretmeninden oluşmaktadır. Bulgular: Araştırmanın bulgularına göre teknolojinin kullanımı öğrencilerin akademik başarılarını olumsuz yönde etkileyecek şekilde artmakla birlikte, teknoloji kullanıma bağlı olarak fiziksel, zihinsel ve sosyal zararların her geçen gün arttığı katılımcı öğretmlerin ifadelerinden anlaşılmaktadır. Buna bağlı olarak okullarda teknoloji bağımlılığını önlemek için yeterli çalışma yapılmadığı anlaşılmıştır. Aktif spor yapan öğrencilerin diğer öğrencilere kıyasla teknoloji bağımlısı olmadıkları veya daha düşük düzeyde olduğu öğretmen ifadelerinden anlaşılmaktadır. Sporun teknoloji bağımlılığını önlemede önemli bir katkısı olduğu anlaşılmaktadır. Sonuç: Araştırmamız, aktif spor yapan öğrencilerin teknoloji bağımlılığı konusunda akranlarına göre daha düşük seviyelerde olduğunu ve sporun, teknoloji bağımlılığını azaltmada etkili bir araç olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study, in line with the opinions of physical education and sports teachers, is to examine the effect of sports on technology addiction on students who actively engage in sports in the schools where they work. The study will analyze the effect of sports on students' technology addiction in line with teachers' opinions. Method: In the theoretical study, which was developed using descriptive methods, interview method and qualitative data collection method were adopted. 7 semi-structured interview questions were used as data collection tools in the study. First, a pool of questions was created by the researcher. Expert opinion was obtained to ensure the content and face validity of these questions. The sample of this research consists of 20 physical education teachers working in public schools in Aziziye, Palandöken and Yakutiye districts of Erzurum. Findings: According to the findings of the research, although the use of technology is increasing in a way that negatively affects students' academic achievements, it is understood from the statements of the participating teachers that physical, mental and social harms due to technology use are increasing day by day. Accordingly, it has been understood that not enough work has been done to prevent technology addiction in schools. It is understood from teacher statements that students who do active sports are not addicted to technology or are at a lower level compared to other students. It is understood that sports have an important contribution to preventing technology addiction. Result: Our research reveals that students who do active sports have lower levels of technology addiction than their peers and that sports can be an effective tool in reducing technology addiction.