Feasibility of BİM implementation in Turkish construction industry
Türk inşaat sektöründe BIM uygulamasının fizibilitesi
- Tez No: 886479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ÇOMU YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
BIM kullanımının ger ̧cek faydalarının do ̆grulanması, in ̧saat end ̈ustrisinin karar vericileri i ̧cin ̈onemlidir. Ayrıca, mevcut ̧cok sayıda yazılım ve teknoloji, BIM hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan karar vericilerin do ̆gru se ̧cimler yapmasını zorla ̧stırmaktadır. Bu nedenle, BIM'in ekonomik de ̆geri ve nicel karar destek sistemi hakkında literat ̈urdeki mevcut bilgi d ̈uzeyini geni ̧sletmek, BIM'in in ̧saat end ̈ustrisinde kullanımını artırmak i ̧cin gereklidir. BIM'in ekonomik de ̆geri hakkındaki literat ̈urdeki mevcut bilgi d ̈uzeyini geni ̧sletmek amacıyla in ̧saat sekt ̈or ̈u uzmanlarıyla detaylı bir anket yapılmı ̧stır. Daha sonra, BIM faydalarını maksimize etmek i ̧cin en uygun BIM aracının se ̧cimine y ̈onelik ̧cok kriterli bir karar destek modeli geli ̧stirilmi ̧stir. Karar destek modelini geli ̧stirmek i ̧cin literat ̈ur taraması yapılmı ̧s ve ̧ce ̧sitli maliyetler, faydalar ve BIM yazılım t ̈urleri de ̆gerlendirilmi ̧stir. Ardından, uzman g ̈or ̈u ̧slerine dayanarak bir ANP (Analitik A ̆g S ̈ureci) modeli olu ̧sturulmu ̧s ve analiz edilmi ̧stir. Sonu ̧c olarak, y ̈uklenici firma ̧calı ̧sanları BIM'in koordinasyon ve tasarım algısındaki ̈onemli faydalarını fark ederken, maliyet y ̈onetimi gibi bazı alanlarda BIM uygulamalarının genel verimlili ̆gini ve etkinli ̆gini artıracak ilerlemelere ihtiya ̧c duyulmaktadır. Ote yandan, BIM uygulamaları tasarım ̈ firmalarının kapasite ve yeteneklerine olumlu katkılar sa ̆glamaktadır, ancak tasarım ve analiz entegrasyonu gibi alanlarda geli ̧stirme alanları bulunmaktadır. Ek olarak, geli ̧smi ̧s teknolojik yetenekler rekabet avantajını artırsa da ekonomik faydalar aynı ̈ol ̧c ̈ude ger ̧cekle ̧smemektedir. ANP analiz sonu ̧clarına g ̈ore, T ̈urk tasarım firmaları i ̧cin BIM faydalarını maksimize etmek amacıyla yatırım yapılacak en y ̈uksek ̈oncelikli yazılım kategorisi“Modelleme Yazılımı”olup, bunu“ ̇I ̧sbirli ̆gi Yazılımı”izlemektedir. Bu iki kategori, yazılım k ̈umesi katkısının %76'sını temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Validation of the true benefits of BIM utilization is important for the decision makers of construction industry. Moreover, there are numerous software and technolo- gies available, making it difficult for decision-makers who are not sufficiently knowl- edgeable about BIM to make the right choices. Therefore, there is a need to extend current state of knowledge in the literature about economic value of BIM and quantita- tive decision supportive system in order to extend the use of BIM in the AEC industry. To extend the current state of knowledge in the literature about economic value of BIM, a detailed survey is conducted with AEC experts. After that, a multi-criteria decision supportive model is developed for most fitted BIM tool selection to maximize BIM benefits. To develop the decision supportive model, the literature review is con- ducted, and various costs, benefits and BIM software types are assessed. Subsequently, an ANP model was established and analyzed based on expert opinion. As a result, while contractor firm employees recognize significant benefits of BIM in coordination and design perception, there are areas, particularly in cost management, where further advancements could enhance the overall efficiency and effectiveness of BIM implemen- tations. On the other hand, BIM implementations positively contribute to the capacity and capabilities of design firms, though there are areas for improvement, such as design and analysis integration. Additionally, while the enhanced technological capabilities increase competitive advantage as a reason for preference, the economic benefits are not realized to the same extent. Additionally, according to the ANP analysis results, the highest priority software category for investment to maximize BIM benefits for Turkish design firms is“Modelling Software”followed“ by ”Collaboration Software". These two categories represent 76% of software cluster contribution.