Political budget cycles: Where and why?
Politik bütçe çevrimleri: Nerede ve neden?
  1. Tez No: 886549
  2. Yazar: YUNUS EMRE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN AĞAN KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Siyasal Bilimler, Econometrics, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Politik Bütçe Çevrimleri teorisi, iktidarların seçimlerden önceki dönemde stratejik olarak ekonomiyi canlandırmaya çalıştığını öne sürmektedir. İktidar sahipleri, seçmenlerin harcanabilir gelirini artırarak kamuoyundaki algılarını iyileştirmek isterler. Bu, kamu harcamalarının artırılması veya kamu gelirlerinin azaltılması yoluyla sağlanabilir. İktidarlar, ya belirli kaynaklarla daha fazla miktarda kamu mal ve hizmeti sağlayarak ya da daha az gelirle belirli bir düzeyde kamu mal ve hizmetini sürdürerek daha yüksek bir yetkinlik seviyesi sergilemeye çalışırlar. Bu tez kapsamında, siyasi bütçe çevrimlerinin varlığı ve ülkeler arasında nasıl farklılık gösterdiğini anlamak için geniş bir ülke grubu analiz edilmiştir. Bu amaçla dinamik bir ekonometrik model oluşturulmuştur. Çeşitli ülke gruplarındaki varlıkları incelendikten sonra, siyasi bütçe döngülerini etkileyen faktörlere ilişkin mevcut literatüre ek bilgiler edinilmiştir. Bu tez çalışması, Politik bütçe çevrimlerinin heterojen yapısını vurgulayarak, harcamalar yoluyla seçim öncesi manipülasyonun küresel bir olgu olmadığını, ancak gelirlerin bir politika aracı olarak kullanılmasının en az gelişmiş ülkeler hariç tüm ülkelerde daha belirgin bir varlık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ek olarak, seçimlerin faiz dışı denge üzerinde daha belirgin bir etkisi olduğu görülmüştür. Tezde ayrıca demokrasi, iletişim teknolojisi ve medya bağımsızlığının bu döngüler üzerindeki etkisi de araştırılmaktadır. Elde edilen bulgular, ülkeler daha demokratik hale geldikçe ve iletişim teknolojilerinin yaygınlığı arttıkça, hükümetlerin seçimlerden önce harcama ve gelirleri manipüle etmeye daha az yöneldiğini göstermektedir. Aynı zamanda, medya bağımsızlaştıkça, seçimlerden önce yapılan mali manipülasyonların sıklığı ve büyüklüğü de azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The theory of Political Budget Cycles suggests that incumbents strategically attempt to stimulate the economy in the period prior to elections. Incumbents desire to improve their public perception by increasing the disposable income of the electorate. This may be accomplished by increasing government spending or decreasing government revenue. Incumbents try to display an elevated degree of competence, either providing a broader amount of public goods and services with given resources or sustaining a given degree of public goods and services with lower levels of revenue. In this thesis, a large number of countries analyzed to understand the existence of political budget cycles and how they vary among nations. To accomplish this, a dynamic econometric model created. After examining their presence across different groups of countries, additional insights to the existing literature on the factors that influence political budget cycles provided. Results of this thesis highlight the heterogeneous nature of PBCs, revealing that while pre-electoral manipulation through expenditure is not a global phenomenon, the use of revenue as a policy instrument exhibits a more pronounced presence across all but the least developed nations. Furthermore, a more significant impact of elections on the primary balance found. In this thesis also investigates the influence of democracy, information technology, and media autonomy on these cycles. The findigs suggest that as countries become more democratic and the the penetration of communication technologies improves, governments are less inclined to manipulate spending and revenues prior to elections. Similarly, as the media becomes more independent, there will be a decrease in the frequency and magnitude of fiscal manipulation prior to elections.