İmamlarda erkeklik algıları ve din: Diyarbakır örneği
Perceptions of masculinity and religion among imams: the example of Diyarbakir
- Tez No: 886578
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN TOKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırmada erkeklik teorileri çerçevesinde imamların cinsiyet algıları incelenmektedir. İmamların deneyimleri temelinde tartışmalar üretilerek, dinsel algıların erkeklik olgusunun şekillenmesindeki rolü analiz edilmektedir. Araştırma yapılan bölgede dinsel söylemin üretilmesinde çoğunlukla saygın bir konumda olan imamların erkeklik tasavvuflarının, teorik literatür doğrultusunda ve araştırmanın amaçlarına uygun olarak irdelenmesi hedeflenmektedir. Çalışmayı güdüleyen soruların yanı sıra saha araştırmasında ortaya çıkan veriler, bazen doğrulama bazen karşılaştırma bazen de birtakım bilgiler verme açısından araştırmaya dahil edilmiştir. Erkekliğin gündelik yaşamda nelere tekabül ettiğini anlamak için soyut fikirlerle sınırlı kalmayıp bu fikirlerin pratik zeminlerine de bakılmalıdır. Bundan ötürü bu araştırma nitel verilere dayanmasının yanı sıra, derinlikli mülakat, gözlem ve odak görüşme yöntemleri de kullanılarak ulaşılan sonuçlardan oluşmaktadır. İmamların belli bir anlam çerçevesine sıkışmadan kendilerine dair anlatımlar yapabildikleri, yanıt aradığım soruların yanıtlayıcısı olabildikleri bir hikâye bu araştırmayı şekillendirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, imams' gender perceptions are examined within the framework of masculinity theories. By generating discussions based on the experiences of imams, the role of religious perceptions in shaping the phenomenon of masculinity is analyzed. It is aimed to examine the masculinity mysticisms of the imams, who are mostly in a respected position in the production of religious discourse in the region where the research is conducted, in line with the theoretical literature and in accordance with the aims of the research. In addition to the questions that motivated the study, the data obtained in the field research were included in the research, sometimes for verification, sometimes for comparison, and sometimes for the purpose of providing some information. In order to understand what masculinity means in daily life, one should not be limited to abstract ideas but also look at the practical basis of these ideas. Therefore, in addition to being based on qualitative data, this research also consists of results obtained using in-depth interview, observation and focus interview methods. This research is shaped by a story in which imams can express themselves without being stuck within a certain meaning framework and can answer the questions I seek answers to.