Fransa'da hükümetin İslam politikaları ve İslamofobide medyanın rolü
Government policies on Islam in France and the role of the media in Islamophobia
- Tez No: 886579
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Fransa'nın tarihsel süreçte İslam politikalarını ve medyanın, İslamofobinin teşekkül edişindeki rolünü incelediğimiz çalışmamızda Fransa'nın Müslümanlara yönelik politikaları tarihsel perspektifle ele alınmıştır. İslamofobinin kamusal ve sosyal hayat içerisinde bir devlet politikasına nasıl dönüştüğü analiz edilmiş; bu bağlamda medyanın rolü, yürürlüğe giren yasa ve yönetmelikler kronolojik olarak incelenmiştir. Fransa'da İslam karşıtlığını tetikleyen olayları ve siyasilerin söz konusu olaylara yaklaşımını ele alırken Müslümanların da sosyal hayat içerisinde maruz kaldıkları kötü muamele ve eşitsizlikler ortaya konmuştur. Birinci bölümde Fransa'nın Müslümanlarla ilişkilerinin tarihsel gelişimi, iş gücü açığı sonucu ortaya çıkan göçler ve Müslüman nüfusun Fransa'daki artışı ele alınırken ikinci bölümde de Fransa'da laiklik kavramının ortaya çıkışı ve sonrasında İslam politikaların tüm etkenleri incelenmiştir. Müslüman karşıtlığının geçmişten günümüze biçim değiştiren yapısı, İslam algısı, terörizm ve 2021 yılında yürürlüğe giren Ayrılıkçılık Yasası konu edilmiştir. Üçüncü bölümde ise Fransız medyasının İslamofobi üzerindeki etkisi ve İslam imajını nasıl manipüle ettiği ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, in which we examine France's Islam policies in the historical process and the role of the media in the formation of Islamophobia, France's policies towards Muslims are discussed in a historical perspective. How Islamophobia has turned into a state policy in public and social life has been analysed; in this context, the role of the media, laws and regulations enacted have been examined chronologically. While analysing the events that triggered Islamophobia in France and the approach of politicians to these events, the illtreatment and inequalities that Muslims are exposed to in social life are revealed. In the first part, the historical development of France's relations with Muslims, migration as a result of the labour shortage and the increase in the Muslim population in France are discussed, while in the second part, the emergence of the concept of secularism in France and all the factors of Islam policies afterwards are examined. The changing structure of anti-Muslim sentiment from past to present, the perception of Islam, terrorism and the Separatism Law enacted in 2021 are discussed. In the third part, it is tried to reveal the impact of the French media on Islamophobia and how it manipulates the image of Islam.