Bağımsız Denetim Standartları ve Faizsiz Finans Denetim Standartları karşılaştırması
Comparison of Independent Audit Standards and Interest-Free Finance Auditing Standards
  1. Tez No: 886584
  2. Yazar: SEVGİ AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ASLANTAŞ ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Muhasebe bilgi sistemi her tür işletme için temelde girdi-süreç-çıktı şeklinde işlemekte olup, bu sistemin çıktıları olan finansal raporlar noktasında farklılıklar oluşmaktadır. Bankalar başta olmak üzere finansal kurumların farklı bir hesap planı kullanmaları, Türkiye Finansal Raporlama Standartlarına uzun yıllardır tabi olmaları, Sermaye Piyasası Kurulu ve Bankalar Birliği gibi kurumların düzenlemelerine uymak durumunda olmaları gibi sebeplerle muhasebe bilgi sistemleri de farklı kurgulanmıştır. Finansal kurumlar içerisinde de özellikle faizsiz finans kurumları diğerlerinden ayrışmaktadır. Ülkemizde faizsiz finans kurumları katılım bankaları olarak faaliyet göstermekte ve bu bankalar, faiz içeren işlemler yapmamakta; kredi ve mevduat sahipleri ile bir ortaklık ilişkisi kurmaktadır. Geleneksel finans kurumlarından temelde bu özellikleri ile farklılaşan faizsiz finans kurumlarının bağımsız denetimlerinin de özellikli olması gerekmektedir. Bu konu,“Faizsiz Finans Denetim Standartları”nın Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle düzenlenmiştir. Bu standartlardan yola çıkılan çalışmada halihazırda mevcut“Faizsiz Finans Denetim Standartları”ile yine Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yayımlanan“Bağımsız Denetim Standartları”arasındaki ilişki incelenmiştir. Buradan hareketle öncelikle Faizsiz Finans Denetim standartları irdelenmiş; kapsadığı konular hangi bağımsız denetim standardı ile örtüşmekte ise o standartlarla eşleştirilmiş; sonrasında her bir ortak nokta ayrıntılı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Accounting Information System basically operates as input-process-output for all types of business and differences occur in the financial reports which are the outputs of this system. Accounting information systems are also structured differently due to reasons such as the fact that financial institutions, especially banks, use a different chart of accounts, have been subject to Turkish Financial Reporting Standards for many years, and have to comply with the regulations of institutions such as the Capital Markets Board and the Banks Association. The interest-free financial institutions, among financial institutions, stand out from others. The interest-free financial institutions in our country operate as participation banks and these banks establish a partnership relationship with loan and deposit holders and do not carry out transactions involving interest. Independent audits of interest-free financial institutions, which differ from traditional financial institutions with these features, should also be special. This issue has been regulated by the publication and entry into force of the“Interest-Free Finance Auditing Standards”by the Public Oversight Accounting and Auditing Standards Authority. In this study based on these standards the relation between the currently existing“Interest-Free Finance Auditing Standards”and the“Independent Auditing Standards”published by the Public Oversight Accounting and Auditing Standards Authority was examined. Based on this, firstly, Interest-Free Finance Audit standards were examined; the subjects it covers were matched with whichever independent auditing standard they overlap with. Afterwards, each common point was explained in detail.