Motivational self system of third language learners: a study in the Turkish context
Üçüncü dil öğrenenlerin motivasyonel benlik sistemi: Türkiye bağlamında bir çalışma
- Tez No: 886583
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR SEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde öğrenim gören Almanca, Fransızca ve Rusça öğrencilerinin Üçüncü Dil Motivasyonel Benlik Sistemlerine incelemektedir. Çalışmada karma araştırma yöntemi kullanılmış olup, araştırma üç aşamaya ayrılmıştır. İlk aşamada, online bir anket aracılığıyla Almanca, Fransızca ve Rusça öğrenen 90 üçüncü dil öğrencisinden üçüncü dil dersi memnuniyet seviyelerini ölçen veriler toplanmıştır. İkinci aşamada, aynı bölümde okuyan 158 öğrenciden üçüncü dilde motivasyonel benliklerini ölçen nicel veriler 52 soruluk bir anket yöntemiyle toplanmıştır. Çalışmanın son aşamasında, farklı seviyeden ve dil gruplarından 18 öğrenci yarı-yapılandırılmış görüşmelere davet edilmiştir. Nicel analizlerde betimleyici ve çıkarımsal istatistikler kullanılmıştır. Nitel analizlerde 12 soru katılımcılara yöneltilmiş olup bulgular tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Çalışma bulguları Üçüncü Dilde Motivasyonel Benlik Sistemi Ölçeği'ndeki birçok alt ölçekte anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Ek olarak, Almanca öğrenenlerin Almanca dersi memnuniyet seviyeleri düşük olarak bulunurken Fransızca ve Rusça öğrenenlerin memnuniyet seviyeleri yüksek olarak görülmüştür. Bunun yanında ideal üçüncü dil benliği her bir dil grubu için ortalama üstünde tespit edilmiştir. Bunun aksine sakınılan üçüncü dil benliği en düşük ortalamaya sahip olarak saptanmıştır. Üçüncü dil öğrenme deneyiminde Fransızca ve Rusça öğrenenler ortalama üstü bir değere sahipken, Almanca öğrenenlerde bu değer düşük olarak saptanmıştır. Bunun yanında dil grupları, öğrenim düzeyi, ve erkek ve kadın öğrenciler arasında üçüncü dil motivasyonu açısından anlamlı farklılıklar göz. Araştırma bulguları üçüncü dil öğreniminde ideal üçüncü dil benliği ve üçüncü dil öğrenme deneyiminin üçüncü dil motivasyonuna önemli bir katkısı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the L3 Motivational Self system of German, French, and Russian learners studying in the English Language and Literature department at a state university in Türkiye. A mixed-method research approach was adopted in the study, and the study was divided into three stages. In the first stage, data for the L3 course satisfaction levels of the L3 learners were collected through an online survey with the participation of 90 students studying German, French, and Russian as their third language. In the second stage, quantitative data regarding their L3 motivational self system were collected from 158 students studying in the same department using a 52-item questionnaire. In the last stage of the study, 18 students from different language groups and levels of education were invited for semi-structured interviews. In the quantitative analyses, descriptive and inferential statistics were used. In the qualitative phase, 12 questions were forwarded to interviewees, and the findings were examined using thematic analysis method. The findings showed that most of the subscales of the L3MSS Scale had significant correlations. Moreover, German learners were found to have low satisfaction mean scores in their German courses, while French and Russian learners had high satisfaction mean scores in their respective L3 courses. Furthermore, the mean scores of the ideal L3 self of all language groups were above average. On the other hand, the mean scores of the learners' ought-to L3 self were found to be the lowest. While French and Russian learners had above-average mean scores in the L3 learning experience, German learners had below-average scores. Additionally, significant differences were observed between the language groups, levels of education, and between male and female learners. The findings revealed that in L3 learning situations, the ideal L3 self and L3 learning experience significantly contributes to L3 motivation.