Üniversite öğrencilerinin bilinçli farkındalık, siber zorbalık ve siber mağduriyet düzeylerinin sosyal medya bağımlılığı ile ilişkisi
The relationship between university students' mindfulness, cyber bullying and cyber victimization levels and social media addiction
- Tez No: 886585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN ERZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrenimine devam etmekte olan bireylerin bilinçli farkındalık, siber zorbalık ve siber mağduriyet düzeylerinin sosyal medya bağımlılığı ile ilişkisini incelemektir. Veri toplama araçları olarak Ergen ve Yetişkin Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Sosyal Medya Kullanım Bozukluğu Ölçeği, Üniversite Öğrencileri için Yenilenmiş Siber Zorbalık Envanteri ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini; 2022–2023 eğitim öğretim yılında İç Anadolu Bölgesi'ndeki bir ilde farklı fakültelerde öğrenim gören, yaşları 17 ile 48 arasında değişen (SS=3.2, Ortyaş= 22.59), 514'i erkek (%51.5) ve 484'i kadın (%48.5) olmak üzere 998 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between conscious awareness, cyber bullying and cyber victimization levels and social media addiction of individuals who continue their university education. Adolescent and Adult Mindfulness Scale, Social Media Use Disorder Scale, Revised Cyberbullying Inventory for University Students and Personal Information Form were used as data collection tools. The sample of the research; In the 2022–2023 academic year, there were 514 males (51.5%) and 484 females (48.5%) (aged between 17 and 48) studying at different faculties in a province in the Central Anatolia Region (SD = 3.2, M = 22.59). It consists of 998 university students.