Hegemonya krizi olarak 2008 krizi ve kemer sıkma politikaları: Bazı Avrupa ülkelerine ilişkin analizler
The 2008 crisis as a crisis of hegemony and austerity policies: Analyses on some European countries
- Tez No: 886601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN GÜRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışma, 2008 krizi sonrasında Avrupa'da hegemonya bunalımı koşullarına 'organik çözüm' üreteceği düşüncesiyle sermayenin yönetici blokunun üzerinde uzlaşmış olduğu kemer sıkma politikalarına odaklanmaktadır. Geniş bir siyasal iktisadi düşünce tarihine ve uygulama alanına sahip olan kemer sıkma politikaları, ana akım ekonomi politik anlayış tarafından ekonomik ve toplumsal istikrarı sağlamak amacıyla başvurulmuş sınıfsal bir projeyi ifade etmektedir. Bu doğrultuda tezin ilk amacı, 'hegemonya krizi' olarak 2008 krizini kuramsal ve pratik tartışmalar çerçevesinde ele alarak Gramscigil sosyal ve siyasal analiz literatürüne bir katkı sunmaktır. Tezin ilk amacıyla ilişkili bir şekilde ikinci amacıysa, krizin ardından 'hegemonya bunalımı' koşullarında 'organik çözüm' metodu olarak üzerinde uzlaşılan kemer sıkma politikalarının neden tercih edildiği ve belli başlı Avrupa ülkelerinde uygulanışının nasıl biçimlendiğini ortaya koymaktır. Kemer sıkmanın ana akım neoliberal anlayış tarafından savunulduğunun aksine alternatifi olmayan bir politika olmadığı, mali yönden beklenen istikrar ve büyümeye katkı sağlamadığı savunulmaktadır. Bu doğrultuda, sermayenin yönetici blokunun kemer sıkmayla birlikte sınıfsal bir tahakküm rejimi yarattığı düşünülmektedir. Bu tez, günümüz kemer sıkma pratiklerinin kamusal, toplumsal ve siyasal olanı ortadan kaldırmayı hedefleyen, ahlaki vurgularla bireyleri ekonomik düzeylerde 'sorumlulaştırarak' yakalayan bir disiplin rejimi olduğu düşüncesinden hareket etmektedir. Son tahlilde, bu çalışmayla siyasal iktisadi yazında kemer sıkmanın eleştirel analizlerine ve alternatif hegemonya arayışlarına katkı sağlanması hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the austerity policies agreed upon by the ruling class and its factions with the idea that they would produce an 'organic solution' to the conditions of the crisis of hegemony in Europe after the 2008 crisis. Austerity policies, which have a wide history of political economic thought and practice, Express a class project that has been resorted to by the mainstream political economic understanding in order to ensure economic and social stability. Accordingly, the first aim of the thesis is to make a contribution to the Gramscian social and political analysis literature by analysing the 2008 crisis as a 'crisis of hegemony' within the framework of theoretical and practical debates. The second aim of the thesis, which is related to the first aim, is to reveal why austerity policies, which were agreed upon as an 'organic solution' method under the conditions of 'crisis of hegemony' after the crisis, were preferred and how their implementation was shaped in certain European countries. It is argued that austerity is not a policy without an alternative, contrary to what is advocated by the mainstream understanding, and that it does not contribute to the expected fiscal stabilty and growth. Accordingly, it is considered that the ruling class creates a regime of class domination through austerity. This thesis is based on the idea that today's austerity practices are a disciplinary regime that aims to eliminate the public, social and political, and captures individuals by 'holding them accountable' at economic levels with moral emphasis. In the last analysis, this study aims to contribute to the critical analysis of austerity in the political economic literature and the search for alternative hegemony.