Alternatif bir hegemonya projesi olarak Yeşil (Yeni) Anlaşma
The Green (New) Deal as an alternative hegemonic project
  1. Tez No: 973279
  2. Yazar: MUHAMMET YAĞIZ AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu tezde Yeşil (Yeni) Anlaşma (YYA) programları, 2008 küresel krizinin ardından derinleşen, neoliberalizmin ve kolektif emperyalizmin krizi bağlamında incelenmiştir. Çalışmada iklim krizinin, yeni birikim stratejilerinin geliştirilmesi doğrultusunda araçsallaştırıldığı ileri sürülmüş; YYA ve sair yeşil dönüşüm stratejileri ile sürdürülebilir kalkınma paradigması, uluslararası iklim rejimi, iklim finansmanı ve karbon piyasaları gibi düzenekler bu çerçevede değerlendirilmiştir. Küresel kriz sonrasında neoliberalizme alternatif bir hegemonya projesi olarak gündeme gelen YYA önerileri, yaklaşık on yıl arayla (2008-2018) iki dalga halinde biçimlenmiştir. İlk dalga kapsamındaki öneriler görece dar bir entelektüel ve politik çevrede tartışılırken, ikinci dalga dönemindekiler politik alanda, merkez siyasal partilerin programlarına girecek denli önemli bir yer işgal etmiştir. Tezde ABD, Britanya ve AB örnekleri üzerinden ele alınan bu önerilerin kolektif emperyalizmin yapısal krizine ve hegemonya bunalımına yanıt olarak formüle edildiği; aynı zamanda Roosevelt'in Yeni Anlaşması'na gönderme yaparak sosyal demokratik bir reform söylemini canlandırdığı ve yeniden bölüşüm düzeyinde kısmi düzenlemeler sunduğu savunulmuştur. Yapısal krizin ve hegemonya bunalımının üç temel dinamiği saptanmıştır. Birincisi Çinli kapitalistlerin ve emek gücünün güçlü talepleri nedeniyle Çin'den çekilebilecek emperyalist rantlar ve aşırı kâr olanaklarının ciddi ölçüde gerilemiş olmasıdır. Buna karşılık Atlantik merkezli sermayenin yeryüzünde yönelebileceği Çin'e alternatif yeni bir coğrafi alan da kalmamıştır. İkincisi Çin'in kritik teknolojiler ve stratejik sektörlerde ABD ve AB merkezli sermaye karşısında ciddi bir üstünlük kurmuş olmasıdır. Bununla doğrudan bağlantılı olan üçüncü dinamik ise uluslararası üretkenlik yarışında Batı'nın Çin karşısında gerilemekte oluşudur. Anılan nedenlerle küresel ekonominin ağırlık noktası giderek Güneydoğu Asya'ya ve özellikle Çin'e doğru kaymaktadır. Bu koşullar hem YYA'nın çözmeye yöneldiği sorunları hem de sınırlarını ifade etmektedir. Netice itibariyle YYA programları, neoliberal küreselciliğin çözülme emareleri ve kolektif emperyalizmin hegemonya bunalımı karşısında geliştirilmiş girişimler olarak değerlendirilmiş; ancak emperyalist rant ve aşırı kâr kanallarının daralması ve Çin'in yeşil teknolojilerde sağladığı üstünlük nedeniyle bu projelerin nâkıs kalmaya mahkûm olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Green (New) Deal (GND) programs have been examined in the context of the crisis of neoliberalism and collective imperialism, which deepened following the 2008 global crisis. It has been asserted in the study that the climate crisis has been instrumentalized in line with the development of new accumulation strategies; and within this framework, the Green (New) Deal and other green transformation strategies -together with mechanisms such as the sustainable development paradigm, the international climate regime, climate finance, and carbon markets- have been assessed accordingly. The GND proposals, which emerged as an alternative hegemonic project to neoliberalism after the global crisis, have taken shape in two waves approximately ten years apart (2008–2018). While the proposals within the scope of the first wave were discussed within a relatively narrow intellectual and political milieu, those in the second wave period occupied such a significant place in the political sphere that they entered the programs of mainstream political parties. In the thesis, it has been argued that these proposals, which are analyzed through the examples of the USA, Britain, and the EU, were formulated as responses to the structural and hegemonic crisis of collective imperialism; that at the same time, by making reference to Roosevelt's New Deal, they revived a social-democratic reform discourse and offered partial regulations at the level of redistribution. Three fundamental dynamics of the structural and hegemonic crisis have been identified. The first is that the imperialist rents and super-profit opportunities that could be extracted from China have significantly diminished due to the strong demands of Chinese capitalists and labor power. In contrast, there has remained no new geographical area on Earth to which Atlantic-centered capital could turn as an alternative to China. The second is that China has established a serious superiority over US and EU-centered capital in critical technologies and strategic sectors. The third dynamic, which is directly related to this, is that the West is declining against China in the international productivity race. For the aforementioned reasons, the center of gravity of the global economy is gradually shifting toward Southeast Asia and especially toward China. These conditions express both the problems that the GND seeks to solve and its limits. Consequently, the GND programs have been evaluated as initiatives developed in the face of the signs of dissolution of neoliberal globalism and the hegemonic crisis of collective imperialism; however, it has been concluded that these projects are doomed to remain deficient due to the narrowing of the sources of imperialist rent and super-profit and the superiority achieved by China in green technologies.