Periferik kök hücre transplantasyonu yapılan hastalarda aerob bakteriyel ve fungal infeksiyon etkenlerinin araştırılması
Investigation of aerobic bacterial and fungal agents of infection in patients with peripheral stem cell transplantation
  1. Tez No: 88666
  2. Yazar: GÖNÜL AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZENCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
59 ÖZET Kemik iliği ve periferik kök hücre transplantasyonu yapılan hastalarda infeksiyonlar morbidite ve mortalitenin en önemli nedenidir. Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Hematoloji Bölümü Kemik İliği Transplantasyon Ünitinde 9 ocak 1996-16 Şubat 1998 tarihleri arasında allojenik periferik kök hücre transplantasyonu (AlloPKHT) yapılan 58 ve otolog periferik kök hücre transplantasyonu (OtoPKHT) yapılan 16 hastanm çeşitli dönemlerde aerob bakteriyel ve fungal infeksiyon etkenlerini araştırdık. Hastalardan haftada iki kez rutin, rutin kültür günleri dışında hastalarda ateş olduğunda infeksiyon odağı olabilecek bölgelerden olmak üzere 2874 örnek alındı. Çalışmamızda hastaların nötropeni süreleri, nötropeni başlangıcına göre infeksiyonlarm görülme zamanı, ateşli gün süreleri, mikrobiyolojik olarak saptanan infeksiyonlann insidansı, infeksiyon etkeni mikroorganizmaların türleri, antimikrobiklere duyarlılığı, kolonizan bakteri ve fünguslann saptanması ve etken olarak saptanan koagülaz negatif stafilokok (KNS) suşlarmda slime faktör varlığını araştırdık. Hastalarda oluşan 91 febril ataktan 68'i erken dönemde (0-30. günler arasında ), 23'ü geç dönemde (30-100. günler arası) oldu. Erken dönemde febril ataklar nötropeni başlangıcına göre en fazla 1. haftada (%66) oluştu. AlloPKHT ve OtoPKHT yapılan hastaların erken dönemde oluşan febril nötropenik atak insidanslannda, nötropeni sürelerinde, infeksiyonlann insidansı ve infeksiyon tiplerine dağılımında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (P>0.05). Geç dönemde oluşan ataklarm tümü AlloPKHT yapılan hastalarda oluştu. Hastaların primer tanısına göre mikrobiyolojik olarak saptanan infeksiyonlarda istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (P>0.05). Erken dönemde 32 (%47) febril atakta mikrobiyolojik olarak infeksiyon tanımlandı. Bu dönemde bakteriyemi, füngemi ve kateterle ilişkili infeksiyonlardan 16'sı başta S.epidermidis olmak üzere gram pozitif bakterilerle, 4'ü gram negatif bakterilerle, 2'si funguslarla meydana geldi Erken dönemde oluşan 9 idrar yolu infeksiyonunda en sık Enterobacter spp. (4) olmak üzere gram negatif basiller saptandı. Hastalarda geç dönemde saptanan 14 infeksiyondan 7'si gram negatif bakterilerle, 4'ü gram pozitif60 bakterilerle ve 3'ü polimikrobiyal mikroorganizmalarla meydana geldi ve bunların %71.4'ü kateterle ilişkili bakteriyemi ve kateterle ilişkili infeksiyondu. Çalışmamızda metisilin direnci KNS'larda %85, S.aureus'da %66 olarak saptandı. Vankomisine direnç saptanmadı. Gram negatif bakterilere karşı en etkili antibiyotikler imipenem, amikasin ve sefepimdi. Seftazidime enterik gram negatif basillerin duyarlılığı %57, nonfermentatif gram negatif basillerin duyarlılığı %66 olarak saptandı. KNS şuşlannın infeksiyon tiplerine dağılımı ve slime aktör varlığı yönünden istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (P>0.05). Erken dönem infeksiyonlarda özellikle bakteriyemi ve kateterle ilgili infeksiyonlarda gram pozitif bakterilerin insidansının yüksek olduğu, geç dönemde patojenitesi yüksek gram negatif basillerle infeksiyonlann daha sık oluştuğu, ayrıca bu dönemde kateterle ilgili bakteriyemi ve infeksiyonlann insidansının yüksek olduğu, ve sürekli izlem kültürlerinin yararlı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY The infections are the most important reasons of the morbidity and mortality in the patients to whom bone marrow and periferic stem cell transplant is done. In this study we examine the aerob bacterial and fungal infection actors of the 58 patients to whom allogenic peripheral stem cell transplant (AlloPSCT) is done and 16 patients to whom autologous peripheral stem cell transplant (Auto PSCT) is done between 9 January 1996-16 February 1998 in The University of Ankara The Faculty of Medicine Ibn-i Sina Hospital's Hematology Departmant Bone Marrow Transplant Unit. We took 2874 samples from the patients twice a week regularly and except these regular days of the culture we took samples from the probable focal points of infections when the patients became feverish. In our study we examine the patients' neutropenia periods, the period of the infection's coming out depending on the begining of neutropenia, the period of the days which patients become feverish, the incidence of the infections which are determined microbiologically, the types of the microorganisms which are the factors of infections, sensitivity to antimicrobics, determination of the colonization bacteria and funguses and the presence of the slime factor in the coagulase negative Staphylococcus (CoNS) which was dermined as effective. Among the 91 febrile attacks which came out in the patients, 68 came in early period (between 0-30 days), 23 came out in the late period (between 30-100 days). In the early period febrile attacks depending on the beginning of the neutropenia came out mostly in the first week (%66). In the patients to whom AlloPSCT and AutoPSCT is done no statistically meaningful differences had been seen, in the incidance of the febrile neutropenia attack which came out in the early period, in the periods of neutropenia, in the incidence of the infections and their dissociation to the infection types. All the attacks which came out in the late period came out in the patients to whom AlloPSCT is done. In the infections which were determined microbiologically depending on the patients' primary diagnosis no statistically meaningful differences were found. (P>0.05)62 In the early period, infection is determined microbiological^ in 32 (%47) febrile attacks. In this period 16 of the the infections related with the bacteriemi, fungemi and cateters came out by the gram positive bacteria leadingly S.epidermidis, 4 of the infections came out by the gram negative bacteria and 2 of the infections came out by the funguses. Gram negative basils, mostly Enterobacter spp.. (4) was determined in 9 urine infections which came out in the early period. Among the 14 infections determined in the patients in the late period, 7 was caused by gram negative bacteria, 4 was caused by gram positive bacteria and 3 was caused by polymicrobial microorganisms, and %71.4 of these were bacteriemi related with cateters and infections related with cateters. In our study the resistance of methicillin was determined as %85 in CoNS, %66 in S. aureus. No resistance to vancomycin was determined. The most effective antibiotic for gram negative bacteria were imipenem, amikacin and sefepim. The sensitivity of the seftazidime enteric gram negative basils was determined as %57, the sensitivity of the nonfermentative gram negative basils was determined as %66. There wasn't a statistically meaningful difference by the way of the occurence of the slime factor and the dissociciation of the CoNS to the infections types. In the early period infections, especially in the infections related with the bacteremia and cateter, we determined that the incidance of the gram positive bacteria was high. We also determined that in the late period infections came out more often by the gram negative basils with high patogenty and also in this period the incidence of the infections and bacteremia related with the cateter high and regular observing cultures are useful.