İnfertilite tanısı almış kişilerin sağlıklarını yönetebilmeleri için mobil sağlık uygulaması geliştirme ve kullanılabilirliği
Development and usability of a mobile health application for people diagnosed with infertility to manage their health
  1. Tez No: 886674
  2. Yazar: DÖNE KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, infertilite ve tedavisinin tüm yönleri hakkında güvenilir ve kolay anlaşılır bilgiler içeren, kullanıcı dostu mobil sağlık uygulaması geliştirmek ve geliştirilen bu uygulamanın kullanılabilirliğini doğrulamaktır. Çalışmanın ikinci amacı ise, çalışma kapsamında geliştirilecek olan m-Sağlık uygulamasının infertil kadınların bilgi durumu, stres düzeyi ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarına etkisini ölçmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma randomize kontrollü yarı deneysel tipte bir çalışmadır. Çalışma 32 infertil kadınının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 26.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The main purpose of this study is to develop a user-friendly mobile health application that contains reliable and easy-to-understand information about all aspects of infertility and its treatment and to verify the usability of this application. The second aim of the study is to measure the effect of the m-Health application, which will be developed within the scope of the study, on the knowledge status, stress level and healthy living habits of infertile women. Materials and Methods: This study is a randomised controlled experimental study. The study was conducted with the participation of 32 infertile women. SPSS 26.0 programme was used to analyse the data.