Mimari tasarım stüdyolarını desteklemeye yönelik 'Scamper tekniği'ne dayalı öğrenme yaklaşımı
Learning approach based on 'Scamper technique' to support architectural design studios
  1. Tez No: 886690
  2. Yazar: PELİN DURMUŞ HOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASU BEŞGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde eğitim ve öğretim, çağın sürekli değişen teknoloji ve koşullarına hızlı adapte olmayı gerektirmektedir. Uluslararası akreditasyon kurumları olan Royal Institute of British Architects (RIBA) ve National Architectural Accrediting Board (NAAB), tasarım okulları ortamında kazanılacak özellikleri“farkında olma, anlama ve beceri”başlıkları altında toplamaktadır. Kişileri mesleğe hazırlamayı amaçlayan tasarım eğitiminin odak noktası, öğrencilere sadece tasarım yapma becerisi kazandırmak değil, tasarlamanın düşünce ve davranış biçimlerini öğretmektir. Bu anlamda günümüz tasarım okullarında,“Tasarım eğitimi nasıl verilmeli?”sorusu giderek önem kazanmaktadır. Tasarım okullarının bel kemiğini oluşturan tasarım stüdyoları, tüm bu sorgulamaların en yoğun yaşandığı derslerdir. Tasarım stüdyoları, öğrenenlerin eğitimleri boyunca kazanmaları hedeflenen bilgi ve becerilerin farkında olmalarını, bunları anlamalarını ve beceri geliştirmelerini desteklemelidir. Bu çalışmada, mimari tasarım stüdyolarında hedeflenen öğrenme kazanımlarının pekiştirilmesinde,“SCAMPER Tekniği”ne dayalı öğrenme yaklaşımı önerilmektedir. Bu yaklaşım aracılığıyla, öğrenenin mimari tasarım stüdyolarında hedeflenen öğrenme kazanımlarını pratik ve sistematik bir kılavuz eşliğinde pekiştirerek anlayacakları ve beceri geliştirebileceklerine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, education and teaching require rapid adaptation to the ever-changing technology and conditions of the era. International accreditation bodies such as the Royal Institute of British Architects (RIBA) and the National Architectural Accrediting Board (NAAB) categorize the qualities to be acquired in the design school environment under the headings of“awareness, understanding, and skills.”The focus of design education, which aims to prepare individuals for the profession, is not only to impart the ability to design but also to teach the thinking and behavioral patterns of designing. In this context, the question of“How should design education be delivered?”is becoming increasingly important in today's design schools. Design studios, which form the backbone of design schools, are the courses where all these inquiries are most intensely experienced. Design studios should support learners in being aware of, understanding, and developing the knowledge and skills they are expected to acquire throughout their education. In this study, a learning approach based on the“SCAMPER Technique”is proposed to reinforce the targeted learning outcomes in architectural design studios. It is believed that through this approach, learners will be able to understand and develop the targeted learning outcomes in architectural design studios by reinforcing them with a practical and systematic guide.