Türkiye'de bölgesel sınıflandırmaya göre istihdam ve ekonomik büyümenin işsizlik üzerindeki etkisinin panel veri analizi ile incelenmesi
According to the regional classification the effect of employment and economic growth on unemployment's panel data analysis with examination
- Tez No: 886699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN YILGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacında İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırmasına göre istihdam ve ekonomik büyüme ile işsizlik arasında Panel Veri Analizi kullanılarak; uzun dönem, kısa dönem ve nedensellik ilişkisinin olup olmadığını incelemek ve ilişkinin yönünü ifade etmektir. Çalışmanın kapsamında ise işsizlik, istihdam ve ekonomik büyümeyi kavramsal ve teorik olarak açıklamaktır. Avrupa'da ve Türkiye'de ortaya çıkan İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması ile Bölgesel Kalkınma Ajanslarının genel işlevlerini inceleyerek, bölgeler arasında ortaya çıkan farklılıkları azaltmada önemli faktör olduklarını vurgulamaktır. Bölgesel Kalkınma Ajanslarından örnekler verilerek faaliyette bulundukları bölgelerinde, bölgesel farklılıkları azaltmak için yaptıkları hizmetlere ayrıca değinilmiştir. Panel ARDL Sınır testi analiz çıktılarına göre uzun dönemde bölgesel ekonomik büyüme ve istihdam oranındaki artışın bölgesel işsizlik oranını azalttığı yönünde anlamlı ilişki bulunmuştur. Kısa dönem sonuçlarına göre; ekonomik büyümenin gecikmeli bir ve iki dönem değerleri ile işsizlik oranı arasında pozitif ve anlamlı, istihdam oranı bir ve iki gecikmeli dönem değerlerinin işsizlik oranını negatif şekilde etkilediği görülmüştür. Negatif etki, bir gecikmeli dönemde istatistiksel olarak anlamsız iken iki gecikmeli değerinin anlamlı olduğu saptanmıştır. Hata düzeltme mekanizmasındaki hata terimi, kısa dönemde olan dengeden sapmaların yaklaşık %43.2'sinin uzun dönemde kaybolacağını göstermektedir. Dumitrescu Hurlin nedensellik analiz çıktılarına göre; işsizlik oranı ile istihdam oranı ve işsizlik oranı ile ekonomik büyüme arasında çift yönlü; istihdam ile ekonomik büyüme arasında ise ekonomik büyümeden istihdam oranına doğru tek yönlü nedensellik tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; according to the Nomenclature of Territorial Units for Statistics by using Panel Data Analysis between employment and economic growth is to examine whether there is a connection between long term, short term and causality and define the way of connection. Moreover, This study emphasizes ,within the scope of unemployment , employment and economic growth and additionally conceptional and theoratically, assessment of Nomenclature of Territorial Units for Statistics with Regional Development Agencies in Europe and Turkey and also being an important factor to the reduction of differences between regions. Regional progress furthermore, giving examples from Regional Development Agencies which are engaged in their regions and it is mentioned about their services to reduce the regional differences. According to the results of Panel ARDL Border test analysis, it has been found that there is a meaningful relationship between regional economic growth and employment ratio increase in long term and regional unemployment decrease. According to the short term results, it has been seen that there is a meaningful and positive relationship between economic growth's retarded one and two period rates and unemployment rate therefore employment rate's one and two retarded period rate affects the unemployment rate negatively. It has been determined that while negative effect was statistically meaningless in one period , two retarded period was meaningful. It has shown that error correction mecanism's error term deviation which happens in short term will disappear approximately %43.2 in long term. According to Dumitrescu Hurlin's Causality analysis data, it has been determined that there is a two way causality between unemployment rate and employment rate and also unemployment rate and economic growth on the other hand there is a one way causality between employment and economic growth and to the employment rate from economic growth.