E-belediyecilik uygulamalarının etkinliğinin değerlendirilmesi: Karabağlar Belediyesi örneği
Evaluation of the effectiveness of e-municipal applications: The case of Karabağlar Municipality
- Tez No: 886700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜKAN KUTLU KORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
E-belediye uygulamaları, yerel yönetim hizmetlerinin verimliliğini, erişilebilirliğini ve şeffaflığını artırma yetenekleri nedeniyle giderek daha önemli hale gelmiştir. Bu dijital platformlar bürokratik süreçleri kolaylaştırmakta, idari maliyetleri azaltmakta ve fiziksel evrak ihtiyacını ortadan kaldırarak önemli operasyonel verimlilikler sağlamaktadır. Hizmetlere 7/24 erişim sağlayan e-belediye uygulamaları, vatandaşların yerel yönetimleriyle her yerden ve her zaman etkileşime girmelerine olanak tanıyarak benzersiz bir kolaylık sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı e-belediyecilik uygulamalarını kapsamlı bir şekilde değerlendirerek Karabağlar Belediyesi'nin e-belediyecilik uygulamalarına yönelik vatandaşların kullanım ve memnuniyet düzeylerinin analiz etmektir. Araştırmada nicel bir yöntem benimsenmiş ve Karabağlar Belediyesi'ni temsil etmek üzere bu ilçede ikamet eden nüfus baz alınarak, e-belediyecilik hizmetleri kullanan vatandaşlar arasında rassal olarak seçilmiş̧ 410 kişiye yüz yüze anket uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulardan biri vatandaşların Karabağlar Belediyesi tarafından gerçekleştirilen e-belediye hizmetlerinden genel olarak memnun görülmeleridir. Ancak vatandaşların e-belediye hizmetlerinden yararlanma durumu düşük seviyededir. Bir diğer önemli bulgu ise cinsiyet, ikamet durumu ve internet erişim imkânı ile Karabağlar Belediyesinin e-belediyecilik uygulamalarına yönelik vatandaşların memnuniyet düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmazken yaş, öğrenim durumu ve meslek grupları ile memnuniyet düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
E-municipality applications have become increasingly important due to their ability to increase the efficiency, accessibility and transparency of local government services. These digital platforms facilitate bureaucratic processes, reduce administrative costs and provide significant operational efficiencies by eliminating the need for physical paperwork. Providing 24/7 access to services, e-municipality applications offer a unique convenience by allowing citizens to interact with their local governments from anywhere and at any time. The aim of this study is to comprehensively evaluate e-municipal applications and analyze the usage and satisfaction levels of citizens towards e-municipal applications of Karabağlar Municipality. A quantitative method was adopted in the research and a face-to-face survey was applied to 410 people randomly selected among the citizens using e-municipal services, based on the population residing in this district to represent Karabağlar Municipality. One of the findings of the study is that citizens are generally satisfied with the e-municipal services provided by Karabağlar Municipality. However, citizens' utilisation of e-municipality services is at a low level. Another important finding is that there is no significant difference between gender, residence status and internet access opportunity and the satisfaction levels of the citizens towards the e-municipality practices of Karabağlar Municipality, while there is a significant difference between age, education level and occupational groups and satisfaction levels.